Výzkumníkům z Univerzity v Cambridge se podařilo vyvinout nový test, který dokáže odhalit první příznaky rakoviny plic v moči. Včasné odhalení by mohlo podle odborníků vést k tomu, že se pacienti začnou léčit dříve, což jim dá větší šanci na překonání nemoci, odkazuje se univerzita na zprávu organizace Cancer Research UK, která výzkum financovala.
Test v moči hledá takzvané "zombie" buněčné proteiny, které by mohly poukazovat na rané stádium rakoviny. Tyto buňky poškozují tkáně tím, že "přeprogramují" své bezprostřední prostředí, aby podpořily vznik rakovinných buněk. Zatím probíhalo testování na myších a výzkumníci doufají, že brzy začne testování na lidech.
[chooze:article;value:585548]
"Nyní musíme přejít k dalšímu předklinickému ověření, identifikaci specifických proteinů u dalších druhů rakoviny – zajímá nás rakovina prsu, melanomu a slinivky břišní – a poté to ověřit u pacientů," uvedla profesorka chemie Ljiljana Fruková, která projekt vedla spolu s lékařem Danielem Munozem Espinem.
Rakovina plic patří v České republice mezi nejčastější nádorová onemocnění a nejvíce postihuje kuřáky. Podle Národního zdravotnického informačního portálu si tuto diagnózu každoročně vyslechne více než šest tisíc pacientů a přes pět tisíc lidí na tento zhoubný nádor zemře.
Jak připomínají vědci z Cambridge, u rakoviny plic má mnoho pacientů velmi špatnou prognózu, protože zpočátku nejsou patrné žádné příznaky, dokud se nemoc nerozšíří. Právě nový test moči by měl lékařům umožnit onemocnění odhalit dřív, než se rozvine.
Pokrok v boji s rakovinou plic. Lékaři představili novinky, které zlepší léčbu. Podívejte se na speciální vysílání TN Live z konce července:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.