Korejský prezident má ještě naději. Jeho strana ho podpoří, má ale podmínku

Jun Suk-jolovi svitla naděje, že by mohl svůj prezidentský mandát dokončit. "Prezident řekl, že se rozhodl zastavit tyranii Demokratické strany. Na jejich krutovládu mám stejný názor. Jejich tyranie překročila hranici a musí být potrestána. Nemůže tím však obhajovat protiústavní a nezákonné vyhlášení stanného práva," řekl předseda Strany lidové moci Han Dong-hun.

Několik poslanců vládnoucí strany požaduje omluvu. V tom případě pak budou ochotní podpořit prezidenta. Hlasování o jeho odvolání je naplánované už na tuhle sobotu. Kvůli vyhlášení stanného práva už se rozhodli opustit svou pozici dosavadní velitel armády i ministr obrany.

[chooze:article;value:586643]

​"Pokud jde o výjimečné stanné právo, je nám líto, že jsme tím vyvolali obavy mezi občany. Armáda si chce zachovat svůj pevný obranný postoj a přitom se zaměřit na své hlavní poslání, kterým je ochrana národní bezpečnosti a životů lidí," omlouval se mluvčí korejského ministerstva obrany Jeon Ha-gyu.

V případě, že policie prokáže, že Jun Suk-jol stál v čele vzpoury, bude mu prezidentská imunita k ničemu a v krajním případě mu hrozí podle jihokorejských zákonů i trest smrti. Během slyšení ve sněmovně ale náměstek ministra obrany řekl, že to byl právě šéf resortu, kdo stál za rozhodnutím stanné právo vyhlásit. "Nenařídil jsem to. Ministr to vojákům nařídil," tvrdil náměstek ministra obrany Kim Seon-ho.

Prezident Jun vládne v Jižní Koreji bez většiny v parlamentu a zákony jeho konzervativci protlačují velmi složitě. Liberální opozici obvinil v úterý z toho, že sympatizuje s KLDR a podkopává chod státu. Předáním moci armádě chtěl posílit svou pozici.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.