Korejský prezident své rozhodnutí odvolal na strach z rostoucí hrozby a rostoucího vlivu KLDR. "Nemyslím si, že situace by byla v tuto chvíli taková, aby vyžadovala takovéto opatření. A možná i to je ten důvod, proč to vyvolalo ten nesouhlas parlamentu, který se proti tomu postavil. Takže je to takový trošku nepochopitelný krok, který nedává příliš smysl," uvedl Šturm.
Stanné právo Jun Sok-jol zrušil po šesti hodinách a opozice ho vyzvala k rezignaci. Co by ale v takovém případě nastalo, zatím není jasné. "Neznám úplně detaily jejich ústavního systému, ale nepochybně pokud tam není viceprezident, tak je tam předseda vlády. Ten by si plnil účinné funkce do té doby, než by byl zvolen nový prezident," řekl Šturm.
[chooze:article;value:586370]
"Pokud by to probíhalo víceméně nějakou tou klidnou, nenásilnou, parlamentní cestou, tak si myslím, že by to nemělo významné dopady na mezinárodní vztahy," dodal s tím, že případný vládní otřes by mohla uvítat Severní Korea. Bezprostřední nebezpečí ale podle něj nehrozí.
"Korejská armáda je dostatečně silná, je tam vojenská základna Spojených států, takže si nemyslím, že by to nebezpečí ze strany Severní Koreje bylo větší než běžně," uzavřel. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.