V jednom z bytů na největším sídlišti v Ostravě žije 58letá invalidní důchodkyně Nataša. Tedy alespoň zatím. Podle jejích blízkých ji teď radnice z bytu vyhazuje, a to přesto, že je v těžké zdravotní i sociální situaci. "Jedna dcera má svou rodinu, vnuky, s další dcerou a synem léta nemluvím," říká paní Nataša.
Ukázalo se, že ona sama nechala situaci dojít až do fáze, kdy už v bytě bydlí tři měsíce bez nájemní smlouvy. Podle svých slov nestačila včas požádat o prodloužení nájmu, protože během dovolené v Egyptě musela s vážným bakteriálním onemocněním nohou do tamní nemocnice, kde zůstala celý měsíc. "Dostala jsem do obou nohou růži, nemůžu ani chodit, ani nic dělat. V Hurghadě jsem ležela skoro měsíc, přiletěla jsem zpátky a byla v nemocnici ve Vítkovicích," popisuje.
[chooze:article;value:576318]
Když Natašu propustili z nemocnice, skončila na invalidním vozíku. Protože ji pořád trápily silné bolesti nohou, poslala místo sebe na radnici městského obvodu Ostrava-Jih svého přítele, aby podal žádost o prodloužení nájemní smlouvy. "Řekli mu, že jsem si měla vyřídit nájemní smlouvu a tak dále. Oni mu řekli, že do týdne přijde odpověď," líčí dále svůj příběh.
Vyjádření městského obvodu ale paní Natašu překvapilo. Pronájem jí odmítli prodloužit, protože nesplňuje podmínku, o které paní Nataša, zřejmě jako velká část obyvatel ostravských městských bytů, nevěděla. "Přišel papír, že do 9. 11. mám doložit, že sice nemám dluh na nájmu, nemám dluh na popelnicích, že prostě mám dluh na dopravním podniku," dodává dále nájemnice.
"Zažádala o novou nájemní smlouvu. Při prošetření se zjistilo, že nesplňuje podmínky pro uzavření nájemní smlouvy. To jsou zásady, které si schválil městský obvod Ostrava-Jih, rada městského obvodu Ostravy-Jihu. Jedna z těch podmínek je samozřejmě bezdlužnost například vůči Dopravnímu podniku Ostrava, protože akcionářem dopravního podniku je město, stejně jako je vlastníkem bytu, které má ve správě obvod Ostrava-Jih, proto ten důvod," reagovala mluvčí obvodu Bronislava Rudíková Supíková.
Paní Nataša má podle svých slov u dopravního podniku dluh za jízdu načerno 40 tisíc korun. Část dluhu zdědila po manželovi, který zemřel, část je její, což ona sama nepopírá. Se splacením pohledávky se jí snaží finančně pomoci rodina. "V rámci rodiny jsme udělali menší sbírku, něco se posbíralo, ale je to malá částka, aby se to zaplatilo celé, vybrali jsme 5 500," vysvětlila neteř paní Nataši Andrea.
Peníze už osobně odnesli do dopravního podniku. Paní Nataše ale stále zbývá doplatit skoro 35 tisíc korun. Město je v tom nekompromisní, ale podle advokáta nedělá nic nekalého. "S ohledem na ochranu osobních údajů nemohu tento případ komentovat," řekla stručně k případu mluvčí dopravního podniku Tereza Šnoblová.
[chooze:article;value:576842]
"Pokud bude mít uhrazené dluhy, může znovu zažádat o byt. Dokud bude dlužníkem, tak nesplňuje podmínky pro uzavření nájemní smlouvy," upřesnila mluvčí Rudíková Supíková. "Městský obvod Ostrava-Jih si stanoví podmínky, za kterých bude ochoten v nájmu pokračovat. Ten úřad si nějaké podmínky klást může a je to v pořádku. Pokud nejsou splněny podmínky na straně stávající nájemkyně, bude reálně čelit žalobě na vyklizení bytu," poznamenal advokát Lukáš Seibert.
Paní Nataše nezbývá než dluh zaplatit, pokud chce v městském bytě zůstat. Zároveň udělala řadu chyb, zejména v tom, že se neseznámila pořádně s podmínkami nájemní smlouvy. Dluhy totiž začala řešit až teď, ne třeba v rámci Milostivého léta, kdy jí mohl dopravní podnik i část dluhu prominout. Chybou také bylo, že si nezkontrolovala, kdy jí končí nájemní smlouva, a dostala se do situace, že v bytě bydlí načerno, hrozí jí soudní vystěhování a s tím i další náklady.
Naprostá většina nájemních smluv se uzavírá na dobu určitou. Většinou na jeden rok. Smlouvu pak může majitel bytu prodloužit. "Na nájemní vztah není zákonný nárok. U smluv uzavřených na dobu určitou ten nájem zaniká uplynutím doby, to by si měl každý uvědomit, a i když je tam například takzvaná opční klauzule, to jest možnost prodloužení nájemní smlouvy o konkrétní danou dobu, velmi často se předpokládá, že ten nájemce na adresu pronajímatele sdělí, že trvá na prodloužení nájmu," vysvětil advokát Seibert.
[chooze:article;value:500386]
Třeba pražský magistrát na rovinu říká, že část bytů si vyhradil pro lidi, kteří pracují v určitých profesích, tedy učitele, policisty, zdravotníky, hasiče a sociální pracovníky. "Při prodloužení nájemní smlouvy vyžadujeme bezdlužnost vůči magistrátu," podotýká mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
V Ústí nad Labem byty pronajímají jednotlivé městské části, při posuzování žádostí o prodloužení nájmu přihlížejí na to, jestli nájemník platí řádně a včas nájemné a za služby, a také k tomu, zda na něj nemusely řešit oprávněné stížnosti. Podmínkou bývá i to, aby nájemník neměl jinou nemovitost. Podobně k tomu přistupují i v Brně, v Plzni a v dalších městech.
"U nás v Bohumíně posuzujeme případy neprodloužení nájemní smlouvy anebo výpovědi z nájmu vždycky individuálně, ale v drtivé většině případů jde o opakované neplacení nájemného a služeb s tím spojených," informovala mluvčí města Bohumín Jana Končítková. "Vypovědět nájemní smlouvu z obecního bytu můžeme v tom případě, že nájemce po dobu delší než tři měsíce nezaplatil nájemné nebo v tom případě, že opakovaně narušuje soužití v domě," naznačil mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.
Povinnost opustit městský byt většinou nepřijde jako rána z čistého nebe, ale s dlužníky se města snaží pracovat a hledat s nimi cestu, jak situaci vyřešit. "Výpovědi vždy předchází upomínky, výzvy k doplacení samozřejmě s upozorněním na možnost vypovězení nájmu. V případě, že se toto děje, tak už probíhá úzká spolupráce s odborem sociálních věcí olomouckého magistrátu, který se snaží takové nájemníky kontaktovat a nabídnout jim pomoc nebo radu," sdělila zase mluvčí Olomouce Jana Doleželová.
Poté, co začal pořad Na vaší straně případ rozplétat a ukázalo se, že za svoji situaci nese odpovědnost hlavně ona, sdělila paní Nataša redakci, že vlastně ani nechce být v televizi vidět. Případ je ale hlavně o tom, že městské nájemní bydlení má jasná pravidla – a ta platí pro každého.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.