Podle části politiků zákaz přístupu na sociální sítě pro děti a mladistvé nedává smysl. "Vláda podobnou regulaci neplánuje," tvrdí mluvčí kabinetu Jakub Tomek. "Sociální média jsou nástroj. Máme se soustředit na to, abychom dnešní děti učili nástroje používat, ne jim je zakazovat," dodává ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Proti zákazům jsou i někteří zástupci opozice. "Trošičku se děsím, kam se nám ta demokracie posouvá ve formě různých zákazů, příkazů. Rozhodně to správný krok není, protože si myslím, že už v dnešní době mají rodiče spoustu nástrojů, jak dětem buď nějakým způsobem omezit, nebo zabránit v přístupu k sociálním sítím," nechal se slyšet poslanec SPD Radek Koten.
"Je tady prostor pro edukaci, pro výchovu, je tady prostor pro to ten škodlivý obsah nějak redukovat nebo se ho zbavovat. Myslím si, že plošný zákaz je poněkud přehnané opatření," domnívá se pak poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.
[chooze:article;value:585669]
Jiní by ale restrikce v různých formách vítali. "Je to krok, ke kterému dříve nebo později bude muset dojít. Je potřeba nastavit nějaká přísnější pravidla," tvrdí poslankyně ODS Renáta Zajíčková.
"Já si myslím, že se to dá řešit i jiným způsobem, počínaje omezováním mobilů a těch moderních technologií třeba ve školách," kontruje ale poslanec ANO Patrik Nacher.
Názory na australský zákaz přístupu dětí na sociální sítě se různí i mezi odborníky. "Jakákoli omezení já vítám. Jsem spíš příznivcem toho, že s těmi dětmi o tom hovořím, ukazuji jim nebezpečí, co to může způsobit. Nějaká věková hranice by tady asi měla být," říká dětská psycholožka Galina Jarolímková.
[chooze:article;value:584533]
"Je potřeba říct, že se to týká všech sociálních sítí, včetně třeba YouTube, na kterém je spousta vzdělávacích videí. Moje generace je poslední generace, která si mohla dobrovolně vybrat, jestli chce být na sociálních sítích," domnívá se expert na sociální média Ondřej Petr. Právě sítě YouTube by se ale podle BBC či NBC australský zákaz týkat neměl.
Většina štábem oslovených lidí by ale byla pro nějakou formu regulace. "Myslím si, že děti na těch telefonech a sociálních sítích visí víc, než je zdravé," zaznělo například. "K něčemu sociální sítě dobré jsou, ale je potřeba to hodně koordinovat a řídit a mít pod kontrolou, a to ty děti vždycky úplně nemají," upozornil další z respondentů.
"Já bych s tím souhlasila a taky bych zakázala mobily ve škole. Můj syn je učitel, teď byli ve Španělsku v Málaze a říkal, že tam neexistují mobily ve školách," zaznělo pak od jedné respondentky.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.