Stíhací pilot Aleš Svoboda dosud létal pro českou armádu na letounech L-39, L-159 a především ve stíhačce Gripen. Teď se snaží vystoupat ještě výš a stát se druhým Čechem v historii, který se podívá do vesmíru. "My máme skoro 50 let pauzu v oblasti letu s lidskou posádkou, takže je to i důležité z tohoto hlediska, přinést to know-how zpátky do Česka," říká on sám.
Na cestu, kterou by se nesmazatelným písmem zapsal do historie, se chystá s dalšími čtyřmi kolegy z jiných států v Německu. V Evropském kosmickém centru pobývá od konce října a měl by tam být zhruba ještě dva měsíce. Stejný výcvik ho pak čeká ještě dvakrát.
Budoucí astronauti tráví v kosmickém sídle celý den, který je rozplánovaný do nejmenšího detailu. Na programu jsou teoretické přednášky, představování různých výzkumů, praktický nácvik uvnitř modulů, kurz přežití a příští rok je čeká například i přistání na moři.
[chooze:article;value:581071]
Trénink ale neprobíhá jen v učebnách nebo kopiích vesmírných modulů. Zhruba jednou týdně se budoucí astronauti podívají také do bazénu. "Nejdřív se chystají na souši, kde je příprava poměrně dlouhá. Kvůli bezpečnosti je zapotřebí udělat okolo dvou set kontrolních procesů. Ve vodě pak stráví během jedné lekce mezi třemi a šesti hodinami," tvrdí instruktor potápění ESA Herve Stevenin.
"Voda navozuje jakoby beztížný stav a lidé mají možnost si všechny postupy vyzkoušet a naučit se je ještě dřív, než je budou pak trénovat ve skafandru v Houstonu ve Spojených státech," dodává Svoboda.
Do vesmíru už se podívalo 48 Evropanů. Tím vůbec prvním byl český kosmonaut Vladimír Remek. Zda na čestnou zeď přibude další české jméno, je zatím ve hvězdách. K těm by se ale mohl astronaut Svoboda podívat během několika let.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.