Samovyšetření pomáhá včas odhalit rakovinu. Návod, jak ho správně udělat

U nemocí je velmi důležitá prevence, zvláště u rakoviny. Významnou součástí prevence je samovyšetření, díky kterému je možné včas zaznamenat změny na těle. Lidé ale často nevědí, jak si sami mohou takové vyšetření provádět.  

"Primární prevence je stále velmi důležitá a samovyšetření je významný krok. Existuje dále mnoho možností, jak čísla nemocných ovlivnit, probíhají screeningové programy, mnoho nádorů se diagnostikuje v časných fázích," říká Petra Tesařová, členka výboru České onkologické společnosti a přednostka Ústavu radiační onkologie FN Bulovka a 1. LF UK. 

[chooze:article;value:584626]

​Mohlo by se zdát, že samovyšetření se týká především žen, samozřejmostí by se ale měly stát i pro muže. Samovyšetření by měla být prováděna pravidelně jednou za měsíc, nikoliv v náhodných intervalech nebo několikrát měsíčně.

Ženy mají největší strach z rakoviny prsu. Samovyšetření by si měly podle odborníků dělat jednou měsíčně, ideálně několik dní po menstruaci. Nejlepší pomůckou v tomto případě je zrcadlo, před které se postaví a prsa si důkladně prohlédnou, zaměří se na jejich možnou změnu velikosti, tvaru, případně zda na nich nejsou otoky. Vyšetření by pak měly zopakovat vleže.

Samovyšetření by neměli zanedbat ani muži, jde o vyšetření varlat, které by měli pravidelně dělat muži zejména ve věku 15 až 40 let. Udělat by si ho měli jednou za měsíc, podle doporučení lékařů nejlépe po teplé sprše, kdy je kůže uvolněná. Lékaři doporučují jemně prohmatat každé varle prsty, hledat případné bulky, tvrdá místa nebo nepravidelnosti. Nikoho by ale nemělo vylekat, že jedno varle může být přirozeně o něco větší.

[chooze:article;value:585515]

​Všichni by měli věnovat pozornost kůži, kontrolovat a prohlížet si pravidelně každé dva až tři měsíce obličej, krk, záda, hrudník, končetiny i místa, která běžně nevidíte. Samozřejmostí je prohlížení znamének a pigmentových skvrn, zda se u nich neobjeví sebemenší změna. 

Zapomínat bychom neměli ani na kontrolu ústní dutiny jednou za čtyři týdny. "Zkontrolujte si jazyk, dásně, patro a vnitřní strany tváří na případné změny," doporučují lékaři. Důležitá je také průběžná kontrola stolice a moči a v neposlední řadě rovněž krku i uzlin.

Samovyšetření ovšem nenahrazuje pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, proto je by se mělo kombinovat například se screeningy, jako je mamografie, cytologie nebo testy na okultní krvácení.

Karcinom prsu bývá agresivní. Čas hraje významnou roli, říká odbornice:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.