Německo se začalo připravovat na válku. Úřady už mají první strategický plán

S informací o strategickém tajném plánu německé vlády přišel deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle něj má první verze tisíc stran a zahrnuje informace o tom, které budovy se mají jak chránit nebo jak postupovat v případě nutnosti obrany. Plán má počítat s rolí Německa jako hlavního uzlu pro desítky a stovky tisíc vojáků NATO, které by bylo potřeba dopravit na bojiště. Do toho by se zapojil i soukromý sektor.

Logistické firmy by například povinně musely poskytnout své kamiony. Šéf regionálního velení armády Jörn Plischke podnikatelům už dokonce měl nařídit proškolit zaměstnance, kteří by se v případě potřeby mohli stát řidiči.

"Na každých 100 zaměstnanců vyškolte alespoň pět dalších řidičů nákladních vozidel, které nepotřebujete," citoval FAZ podplukovníka na schůzi s německou hospodářskou komorou. Firmy by se měly připravit i na případný nedostatek elektřiny. 

[chooze:article;value:584234]

Zástupci podniků podle médií reagovali na plány kladně. "Musíme zvýšit povědomí o tom, jak důležitá je dobře připravená a odolná ekonomika pro německou civilní a vojenskou obranu," zdůrazňuje Malte Heyne, generální ředitel hamburské obchodní komory.

Plán vychází ze zprávy ministerstva obrany, která počítá s možností rozšíření války za hranice Ukrajiny. Pracuje s variantou, že by se Kreml zaměřil na východní křídlo NATO a jednou z nejohroženějších zemí by bylo právě Německo. 

Německo už několik měsíců otevřeně varuje před otevřenou válkou s Ruskem. Před pár týdny šéf tamní zpravodajské služby Bruno Kahl prohlásil, že ruské jednotky budou nejpozději do roku 2030 v pozici, kdy budou moci zaútočit na NATO. 

V Rusku stoupl zájem o atomové kryty

Zatímco na Západě se připravují strategické plány na možnou konvenční válku, Rusové už zašli o krok dál. Podle informací deníku Mirror se v zemi rozjela sériová výroba mobilních atomových krytů. Ty vzhledem připomínají nákladní kontejnery, aby se daly jednoduše převážet vlaky a nákladními vozy.

Jeden takový kryt má stát 300 tisíc liber (9,1 milionu korun) a pojme okolo 50 osob. V případě potřeby je ale možné je pospojovat a kapacitu zvýšit až na trojnásobek.

Ukrajině je potřeba nadále pomáhat, shodli se Biden a Scholz (10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.