Je výhoda, když se politik nebojí trapasů. Tiktok ale volby nevyhrává, říká marketér

Někteří čeští politici se snaží udělat terno na sociálních sítích, nyní se zaměřili na tiktok. Podle Prchala jim to ale hlasy u voleb nezajistí. To ovšem neznamená, že by vytváření obsahu na sociální sítě nemělo smysl. "Nepřijde tolik lidí, aby vytvořili nějakou kritickou masu, ale vy se musíte udržovat v tom povědomí, v tom slabém sociálním kontaktu každý den," řekl.

Výhodou je také to, pokud se politik nebojí riskovat, že se ztrapní. "Pro mladé lidi to může působit trendy, mohou to být levné body, může to mít velký dosah," nastínil.

Konkrétně tiktok podle Prchala dělá hlavně vysoká čísla sledovanosti, na volební účast má vliv marginální. "Plus to dělá jakousi relevanci, že můžete být chvilku tématem, to znamená, že uděláte zábavné video a vyjde o vás otvírák na Novinkách nebo na TN.cz nebo se stanete tématem pro reportáž nebo vás nějaký expert v nějakém pořadu začne řešit a pak je z toho další mediace, to je celé," dodal.

Nicméně to je právě tím, čím se politici mohou udržovat v povědomí. Hodnocení politiků totiž není vždy jen racionální, ale je i emocionální, jak Prchal připomněl.

[chooze:article;value:583258]

​Sociální sítě sledují především mladí lidé. "Co já jsem třeba v průběhu dneška udělal na svém mobilním telefonu – zavolal jsem si taxík, objednal jsem si nákup, objednal jsem si jídlo. Na mobilu jsem naklikal, co chci, přijela mi snídaně, když jsem nestíhal. Takže jsem to nakliknul a během chvilky mi přijela snídaně. A tohle je svět, do kterého se narodili ti mladí lidi, současná generace, kdy vlastně ten svět ovládají," přiblížil mentalitu nejmladší dospělé generace.

Je tedy celkem iluzorní si myslet, že bychom po lidech třeba v jejich 18 letech měli chtít, aby byli kvůli volbám v pátek nebo v sobotu na svém trvalém bydlišti. "Zadruhé po nich chceme, aby, to je taková trošku bojovka, šli do budovy, třeba školy, a tam hodili do nějaké krabice jeden z mnoha papírů, na kterých jsou napsaní nějací lidé, které oni neznají. Pak ta okamžitá odměna bude jaká? Žádná," dodal.

Připouští sice, že k volbám mladí chodí, ale jedním dechem dodal, že se to rozhodně nedá očekávat od celé generace, a nedá se tak počítat s jejich hlasy. "Na to bych z rozpočtu klienta nevsadil ani korunu," zhodnotil.

[chooze:article;value:583012]

​Okomentoval také poslední volební průzkum agentury Median, kde má hnutí ANO na prvním místě náskok asi 20 procentních bodů před druhou ODS.

"Je tam jeden dominantní hráč a podle mé zkušenosti on vytváří takové jakoby gravitační pole, takže hlasy těch volných voličů jdou směrem k němu, protože ti soupeři nejsou tak silní a je tam prostě velký rozdíl, takže není ani podstatné, kolik má ten lídr procent, ale jak velký je ten rozdíl," sdělil.

Podle jeho mínění by se tak další strany v pořadí primárně neměly snažit o to být jedničkou, ale spíše dosáhnout či udržet druhé místo. "Druhé a třetí místo jsou si v zásadě rovné, je tam rozdíl asi jednoho procentního bodu hlasů. Druhá byla ODS, třetí STAN. Kdybych byl marketérem STAN, tak bych se soustředil na to, abych se stal já tím druhým, čili vlastně ta skutečná hra je mimo to první místo," poradil. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.


Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.