Je to nevyhnutelné. Odborníci vysvětlili, co na Zemi způsobí katastrofu

Světový koloběh vody je v nerovnováze. S takovým tvrzením přišla Globální komise pro ekonomiku vody, která se tomuto tématu věnovala ve své studii. "Poprvé v historii lidstva vyvádíme globální vodní cyklus z rovnováhy," citoval portál iMeteo předsedu komise Johana Rockströma.

Na vině je údajně několik faktorů – desítky let neudržitelného využívání půdy, špatné hospodaření s vodou, odlesňování i klimatická krize způsobená člověkem. Spojení těchto faktorů údajně vytváří na hydrologický cyklus "bezprecedentní tlak".

[chooze:article;value:573103]

Koloběh vody je proces, v rámci kterého se voda pohybuje na Zemi. Nejprve se odpařuje z vodních ploch stoupá do atmosféry, a než se ochladí, zkondenzuje a nakonec se v podobě srážek vrátí na zem. Voda se následně vsakuje do půdy nebo odtéká do řek a oceánů. Tento cyklus je zásadní pro regulaci klimatu a dostupnost vody na planetě.

​Vědci upozorňují na to, že pokud nedojde k zavedení okamžitých opatření, budou důsledky tohoto problému katastrofální. Vodní krize totiž ohrožuje více než 50 % světové produkce potravin. Navíc hrozí, že se do roku 2050 sníží HDP zemí v průměru o 8 %. V případě zemí s nižšími příjmy by to mohlo být až 15 %.

Jisté dopady ale pociťujeme už nyní. Zhruba tři miliardy lidí čelí nedostatku vody a mnoho zemí má kvůli suchu problémy se zemědělstvím. Situaci nepřispívá ani obrovská spotřeba vody. Studie komise ukázala, že v průměru každý člověk spotřebuje zhruba 4 000 litrů vody denně, což je výrazně více než doporučuje OSN. Ta uvádí, že pro uspokojení základních potřeb by mělo jedinci stačit 50 až 100 litrů vody denně.

Řecko má kritický nedostatek vody. Sucho odhalilo ruiny zatopené vesnice:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.