Bezpečnostní experti varují před aplikací Temu. Představuje vážné riziko

Mobilní aplikace Temu představuje riziko i podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Karola Suchánka. "Aplikace může sbírat údaje o uživatelích agresivnějším způsobem, než jsme zvyklí. Sleduje uživatele, co vyhledávají, kde se pohybují, možná se bude snažit stáhnout data z telefonů nebo o poloze, případně v některých extrémních případech můžou i kontrolovat a kopírovat obsah schránky," popsal Suchánek pro TN.cz.

Pokud už chtějí lidé na této i dalších podobných platformách nakupovat, měli by raději použít internetový vyhledávač než aplikaci v chytrém telefonu. "Oni právě lákají, obzvlášť Temu, abyste si tu aplikaci naistalovali, že získáte výhody, ale není to zadarmo. Zaplatíte za to osobními daty," varuje Suchánek.

[chooze:article;value:556959]

​"Klidně můžete otevřít okno v anonymním vyhledávači a tam nakoupit. Pokud se bojíte o své platební údaje, můžete si v bankovnictví vytvořit virtuální platební kartu nebo jednorázovou katru a tu používat na platby na tomto portále," poradil preventivní kroky. "Lidé by měli udělat pár kroků navíc, aby byli co nejvíce ochráněni, než aby pak litovali," dodal s tím, že je důležité minimalizovat případná rizika. 

Málokdo si čte podmínky zpracování osobních údajů, když si instaluje jakoukoli aplikaci. "Problém je v tom, že je to firma z Číny, kde neplatí regulace ani GDPR. Jsou ale i v Evropě, kde nakupují evropští zákazníci, takže by se tím měli řídit. V tom je ta aplikace kontroverzní," dodal.

Kde se bere riziko úniku dat a jaká je hrozba?

"Aplikace o nás sbírá informace a ty pak musí někde uložit. Minimálně má naši adresu, e-mail, telefon a platební kartu, a když ta aplikace nebo portál nemá dostatečné zabezpečení a neřeší bezpečnost tak, jak by měla, tak tato data mohou uniknout buď přímo z těch serverů, nebo je společnost záměrně prodává a nemusí to přiznat," popsal s tím, že v minulosti se to už stalo i v Česku.  

[chooze:article;value:579326]

​"Záleží, ke komu se data dostanou. Mohou to být nějaké analýzy, kde se ten uživatel pohybuje, historie vyhledávání spojená s konkrétním uživatelem, pokud to takto uchovávají. Pak mohou prodat ten balík informací, ze kterého může vzniknout váš teoretický profil, a dál to použít například na reklamu. Možných scénářů je velké množství. S vašimi daty se může obchodovat na dark webu nebo deep webu. Pak vám může chodit nevyžádaná reklama, spam, phishingové telefonáty z cizích zemí," vysvětlil.

"Vy se pak točíte ve smyčce, že vás pořád někdo prozvání. Posílá zprávy, nabízí něco a zkouší to na vás s cílem získat vaše data nebo i peníze a dříve nebo později se můžete ukliknout anebo tomu podlehnout, neuvědomit si to," nastínil. "Viděl jsem i extrémní případ, kdy jeden člověk měl tisíc zmeškaných telefonátů za den. Že ho pořád stále někdo prozváněl a snažil se mu něco prodat," popsal.

Počítačová bezpečnost

Suchánek na závěr zdůraznil, že je důležité, aby lidé vnímali počítačovou bezpečnost jako součást života. "Když ji implementujeme do našeho života, tak na začátku je to trochu otrava, ale z dlouhodobého hlediska to může pomoct při těchto hrozbách," uvedl.

"Doba je taková, že je třeba se tomu aktivně věnovat. Není třeba se vyplašit, ale dlouhodobě to sledovat. Nemyslet si, že se mě to netýká, ale zase nebýt paranoidní," sdělil. "Vědět, co dělám, nenechat se zmanipulovat, sledovat trendy a učit to i své děti i rodiče a prarodiče, aby byli v tom on-line světě v bezpečí," doporučil.

Temu nepředstavuje "pouze" bezpečnostní riziko. Má i prodávat nelegální zboží. Evropská komise na konci října zahájila vyšetřování. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.