Američané nejsou připraveni mít ženu v čele země, říká český historik žijící v USA

"Oba tábory byly od samého počátku tak hluboce zakopány ve svých zákopech, že nic pozitivního ani negativního nedokázalo zásadním způsobem postavení jednoho nebo druhého kandidáta ovlivnit," shrnul profesor průběh prezidentské kampaně a proč Harrisová nebyla schopná výsledek zvrátit.

Od 70. let zažil Lukeš v USA řadu prezidentů, voleb i krizí. Přesto údajně neviděl tamější společnost rozdělenější. "Ty dva tábory spolu mluví asi tak, jako vlaky, které se míjí v černém tunelu," popsal. Názory Američanů na prezidentské kandidáty byly podle něj neobyčejně polarizované.

[chooze:article;value:582300]

​"Jedni říkají, my jsme ho volili, protože je nesmírně schopným obchodníkem. Ale ti druzí říkají, schopným obchodníkem? Vždyť ten člověk dluží 1,8 miliard dolarů. Jiní říkají, my jsme ho volili, protože bude bojovat za rodinné hodnoty, ale jeho kritici říkají, vždyť on je potřetí ženatý," doplnil.

Pro demokraty a jejich kandidátku Kamalu Harrisovou podle něj bylo osudové, že ztratili kontakt s voliči. Porážka byla podle něj "absolutní ve všech věkových, vzdělanostních kategoriích, u všech různých ras, mezi muži i ženami" a není tak možné ani najít jen několik málo důvodů neúspěchu.

[chooze:article;value:582617]

​Problémem ale pro demokratickou kandidátku mohl být i fakt, že je žena. "Zdá se, že Američané byli připravení mít afroamerického prezidenta, toho si ostatně zvolili dvakrát, ale dosud neprokázali, že by byli připraveni tam poslat ženu," shrnul.

Na celý pořad se můžete podívat zde:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.