V pořadu obě cestovatelky s moderátorkou Kristinou Kloubkovou probíraly gastroturistiku. Příchuť ciziny si ale můžete užít i z tepla vlastního domova. Stačí vyzkoušet nějaká netradiční koření.
Kardamon
Jak popsala Stříbrský Jindřichová, kardamon je skvělý třeba do turecké kávy. "Oni s ním hodně rádi vaří. Já ho používám hodně do indické kuchyně, nebo když se mixují různé směsi marockého koření," doporučila.
Kardamon můžete mít v podobě lusků, odkud můžete semínka vybrat, případně můžete koupit už rovnou extrahovaná semínka. Ta už ale podle Stříbrský Jindřichové nemají takovou sílu. "Ono je to takové zajímavě svěží. Ono se to i žvýká na dobrý dech. Ale používá se to i v Dánsku do skořicových šneků," vyložila.
Sumak
Toto koření patří mezi méně známé. Je cítit po octu. "Používá se to opravdu místo octa. Je to ze škumpy koželužské. Červené plody této rostliny se rozemelou. Jedli jsme to třeba v Dubaji a v jiných arabských zemích, kde to sypou na humus nebo to přidávají do různých pomazánek," přiblížila Stříbrský Jindřichová.
Černý kmín
Černý kmín pochází z černuchy seté, latinsky Nigella sativa. Připomíná černý sezam. "Nejčastěji se s tím setkáme v africké kuchyni hlavně na pečivu. A v indické kuchyni to přidávají třeba na placky, do kari a tak. Je to zajímavá, docela výrazná chuť. Něco mezi sezamem a cibulí," nastínila Stříbrský Jindřichová.
"Pro mě je to něco mezi sezamem a kmínem. A já s tím hrozně ráda vařím. A sypu to na pečivo, když se pečou třeba housky nebo nějaké bagety. Já bych řekla, že to trošku chutná i po cibuli," přidala svou zkušenost Pátek.
I gurmánky mohou zažít chuťový šok
Pátek i Stříbrský Jindřichová milují cestování za jídlem. I tak jsou ale věci, kterým se raději vyhnou. "Já mám jedno jídlo, které vím, že nikdy neochutnám, i když je to pro někoho naprostá delikatesa. Jsou to ústřice," prozradila.
"Když jsem byla na Azorských ostrovech, byla jsem pozvaná do opravdu luxusní restaurace a oni tam přinesli ty ústřice. Já jsem neměla vůbec žádné předsudky, já, dokud něco neochutnám, tak to nehodnotím, a já ochutnám opravdu hodně věcí. A teď to tam přinesli na tom stříbrném podnose, v těch lasturkách, vypadalo to tak nádherně. Opravdu jsem si říkala, to bude super. K tomu úžasné bílé víno. Vzala jsem tu lasturku, dala jsem si tu ústřici do úst a přesně jsem věděla, že už to nikdy v životě neochutnám. To je strašný problém to polknout," popsala.
[chooze:article;value:582338]
Problémem pro ni byl třeba i durian. "To jsme ochutnávali v Thajsku, to je taky něco příšerného. Ale pro místní anebo pro Asiaty je to naprostá delikatesa. Nechutnalo mi to. To je takové ovoce, když přijdeš někam do hotelu, tak jsou všude takové cedulky, kde je to přeškrtnuté. Je tam zákaz to nosit, protože ono to opravdu nevoní," přiblížila Pátek.
Naopak Stříbrský Jindřichová měla dříve, než si na ně zvykla, problém se šneky. "Dřív jsem pracovala v Paříži v hotelu. A stalo se mi to na pracovní večeři, kde byl ředitel hotelu. A teď se tam samozřejmě objednali šneci, tak jsem si hnedka vzpomněla na 'svině klouzavý'. A říkala jsem si: 'Ivano, ať ti to nevyletí.' To se samozřejmě nestalo. A teď všichni říkali, jak je to výborné, dala jsem si to do do pusy a teď ten pocit jakože: 'A co teď s tím mám v puse dělat?'" přiblížila Stříbrský Jindřichová.
Aby to nebylo nepatřičné, tak na sílu všechny snědla, což si vyžádalo svou daň. "Můžu vám říct, že mi ještě druhý den z toho bylo jako fakt špatně," zmínila. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.