Cestování do exotických zemí není jen o ležení na pláži nebo chození po památkách. Cestu si mohou užít i vaše chuťové buňky. "Pro mě je jednoznačně cestování spojeno i s jídlem a s ochutnáváním. Já strašně ráda ochutnávám místní pokrmy, koukám na různé cestovatelské portály, na doporučení, kam jíst a co kde ochutnat. A samozřejmě z těch cest potom vozím strašně moc věcí domů, ať jsou to koření, nebo různé ingredience a podobně," řekla Pátek.
Stejně to vidí i Stříbrský Jindřichová. "Pro mě cestování bez gastroturistiky vlastně neexistuje, já si vybírám destinace podle jídla, které chci ochutnat. Ne podle památek, ale hlavně podle toho, co chci ochutnat. Takže pro mě je to extrémně důležité, taky jsem foodblogerka, jídlo je můj život, moje vášeň," prohlásila.
Má smysl, pokud cestujete na nové místo, dívat se na recenze a zařizovat se podle nich? "Určitě ne, já si myslím, že jsou různé platformy na recenze, kde často hodnotí třeba Američané nebo prostě lidé, kteří podle mě nemají úplně tak dobrý vkus a vyvinutou chuť. Na to já nikdy nesázím. Takže se vždycky snažím hledat nějaké foodies, lidi z gastronomie, buď kuchaře, nebo foodblogery. A to mě kolikrát zavede úplně na jiná místa, než takové okázalé recenze na internetu, které vám vyjedou jako první," poradila Stříbrský Jindřichová.
[chooze:article;value:580033]
Pátek i Stříbrský Jindřichová poradily, jaké zajímavé pokrmy byste mohli v různých zemích zkusit.
Zanzibar a Egypt
Na Zanzibaru to jsou rozhodně ryby a langusty. "Ty tam grilují i na lodních výletech," uvedla Pátek. Stříbrský Jindřichová v případě Egyptu radí hlavně vyzkoušet pečivo posypané nigellou, tedy černým kmínem. Koření se získává z černuchy seté, latinsky Nigella sativa.
"A rozhodně nějaký pokrm z dušeného hovězího masa se zeleninou. To je pro ty arabské země naprosto typické. Dělá se to několik hodin a tím se tam prolínají ty chutě," doplnila Pátek. Typický zástupcem je například dušené hovězí tajine.
Omán
"Banány a ananas. Tam jsou banánové plantáže, a když ochutnáš banány v Ománu, tak pochopíš, jak mají skutečně chutnat. Je to naprosto skvělá záležitost," rozplývala se Pátek.
[chooze:article;value:577734]
Kapverdy
Kapverdy mají své národní jídlo capuchu. "Tak to je vlastně buď ryba, nebo maso a jsou k tomu podávané takové dušené fazole s kukuřicí," popsala Stříbrský Jindřichová.
Pátek zase doporučuje na Kapverdách zkusit tuňáka. "Jeden z nejlepších tuňáků, co já jsem kdy jedla, tak byl na Kapverdách, na Salu na molu v Santa Maria. Každé ráno tam rybáři připlouvají se svými úlovky a ti tuňáci jsou naprosto luxusní. Ať je z toho steak, nebo potom carpaccio, které já jsem předtím vůbec nejedla, protože nemám ráda syrové ryby, tak tady jsem se to naučila jíst, protože to bylo tak skvěle připravené," přiblížila Pátek.
Spojené arabské emiráty
Emiráty slibují zážitek z mezinárodní kuchyně. "V Emirátech je strašně moc expatů. Tam je asi jenom deset procent místních. A oni mají nějakou svoji kuchyni. Je to dušené skopové, dušené kozí maso, které oni si dělají při různých rodinných oslavách. Spíš je to hodně ovlivněné indickou a arabskou kuchyní. Takže to znamená pomazánky třeba ze spáleného lilku nebo humus," přiblížila Stříbrský Jindřichová. Milovníci ryb a mořských plodů si také přijdou na své.
[chooze:article;value:559944]
Maledivy
Maledivy, to je hlavně ráj ryb a mořských plodů. Zelenina, ovoce a maso se tam hojně dováží ze Srí Lanky. "Ale můžu říct, že v těch resortech na Maledivách ta gastronomie je naprosto úžasná, velmi kvalitní," zhodnotila Pátek.
Stříbrský Jindřichová zase ochutnala tradiční maledivskou snídani. "Jsou to takové arabské placky, nebo jak to popsat. A dělají tuňáka, cibulku a kokos a míchají to dohromady. A je to extrémně dobré," popsala. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.