Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tvrdí, že na platy policistů není kde brát. Přitom by se prý mohl snížit počet policistů, kteří sedí v kancelářích, a jejich peníze, včetně výsluh, by se daly dát těm, kteří jsou potřeba kvůli bezpečnosti v ulicích.
"Dneska máte kanceláře plné plukovníků a generálů. Ty hodnosti se zvýšily, ale tihle lidé prostě nevykonávají tu policejní službu," tvrdí Martin Fendrych, komentátor a bývalý náměstek ministra vnitra.
[chooze:article;value:581729]
"Dlouhodobě platí, že nejvíce policistů chybí na základních útvarech, to znamená obvodní oddělení, dopravní inspektoráty, případně v Praze místní oddělení," řekl mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.
"Ti, co dělají nebezpečnou práci, tak by měli být řádně zaplacení. Ti, co zadržují pachatele, tak ti by měli asi dostat víc přidáno, než ti v kanceláři," nechali se slyšet v anketě televize Nova občané.
Lidé v administrativě přibyli prý také před asi 14 lety při rozdělení krajských ředitelství. "Zkopírovaly se některé funkce a samozřejmě těch kancelářských vlastně funkcí vzrostlo. Určitě to je krajský ředitel, jsou to náměstci, vedoucí odborů a můžeme takhle hovořit dále. Takže určitě tam by se dalo v tomto ušetřit," domnívá se předseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký.
[chooze:article;value:570693]
"Civilní místa, která my jsme v 90. letech zcivilnili, to znamená místa, která vykonávají lidé, kteří nejsou na ulici, nepracují v té oblasti bezpečnosti a jsou to v podstatě kancelářští, občanští pracovníci, tak ta byla v poslední době za několik posledních let zase zpolicejňována," dodal Fendrych.
"Pokud bychom to vytvořili, tak my toho zaměstnance třeba u Policie České republiky jen tak jednoduše neseženeme. Protože platy, oproti třeba příslušníkům, jsou opravdu minimální a menší, než by si občanský zaměstnanec vydělal v jakémkoliv podniku nebo ve firmě v ulici vedle," poznamenal předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
Řešením by prý mohl být i převod některých útvarů na jiné resorty a instituce. Například ve Francii spadá kriminální útvar pod justici, tedy přímo pod ministerstvo spravedlnosti. V Polsku mají zase oddělenou od policie pohraniční stráž. Odboráři také často kritizují, že policisté musejí dělat věci, které by mohl dělat někdo jiný. Jde například o výjezdy k požárům nebo zásahy na sportovních utkáních.
Senátorka Jana Mračková Vildumetzová, stínová ministryně vnitra za ANO, souhlasí s tím, že požadavky policistů jsou adekvátní. "Platy policistů i hasičů kvůli vysoké inflaci se za poslední dobu snížily minimálně o 18 až 20 %, proto řada z nich odchází," řekla v televizi Nova senátorka.
Podle ní bylo velkou chybou slučování obvodních oddělení. "Ministr vnitra je tím prakticky zrušil, řada policistů tak odešla. Měl za svůj resort bojovat," dodala s tím, že ministr Rakušan by měl přijít se systémovým řešením, dosud se tak ale podle jejich slov nestalo.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.