Dlouho plánovaný zásah začne poprvé v noci na úterý. "Zatím se počítá, že účast střelců by měla být až do 12. prosince letošního roku. Je to plánováno na týdenní turnusy, že každý týden by se začínalo v pondělí večer a pokračovalo by se do ranních hodin, a to až do čtvrtka do ranních hodin," upozornil ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta.
Pak střelce vystřídají myslivci. Honitby z výšky zkoumal policejní vrtulník s termovizí a pomocí dronů jej sledovali i vědci České zemědělské univerzity a Výzkumného ústavu lesnictví a myslivosti.
[chooze:article;value:567641]
"My jsme zmonitorovali nejvíce 25 jedinců najednou, ale dost často to byly tlupy kolem sedmi jedinců, nebo to byla i jednotlivá prasata," řekl Jan Cukor z České zemědělsky univerzity v Praze.
Pohyb zvířat dokumentují také četné fotopasti. "Je možné být se střelcem přímo buď na telefonu, nebo prostřednictvím vysílačky. My ho na termokameře uvidíme stejně tak jako divočáky, takže budeme vidět i to, jestli se k nim přibližuje, kde se nachází a budeme ho moct donavigovat," upřesnil dále Cukor.
Nebezpečný prostor bude střežit policie a místa lovu jsou označená cedulemi zakazující vstup. První ze tří etap plánovaných odstřelů bude v lokalitě, kterou si oblíbili běžci s čelovkami, houbaři i turisty. "To pro ně může být vysoce nebezpečné," varoval primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK).
Zastřelené divočáky budou myslivci odvážet do asanačního podniku a za každý kus jim bude vyplaceno zástřelné.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.