Má to být další krok k tomu, aby auta jezdila sama. Teď jsme na druhé úrovni z pěti, kdy řidičům pomáhají asistenti, například hlídají jízdní pruhy nebo adaptabilně zpomalují a zrychlují. Pokud novela zákona projde, bude automatický systém částečně řídit za nás.
"Bylo by to na designovaných úsecích, kde jsou oddělené pruhy – na dálnicích, kde by se mě ten systém zeptal, jestli chci, aby převzal řízení," vysvětlil Zdeněk Petzl ze Sdružení automobilového průmyslu.
[chooze:article;value:570343]
"Rozsvítí se světlo a v takovém případě vozidlo přejde do automatického systému. Ale samozřejmě, pokud mě auto jako řidiče vyzve, tak musím do deseti sekund převzít řízení zpět," popsal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Řidič bude řidičem i v okamžiku, kdy přenechá řízení automatu. Samozřejmě, že v platnosti zůstává nulová tolerance alkoholu a další povinnosti řidiče. "Řidič, který jezdí hodně do Německa, tam už je to povolené, by to mohl využívat. A stejně tak naopak, když sem přijede německý řidič. Je to zvýšení komfortu," vysvětlil PR Manager Svazu dovozců automobilů Petr Horák.
Jakmile bude aktivovaný automat, řidič si může odpočinout, a dokonce nebude zodpovědný za případné potíže. "V okamžiku, kdy řídí automat a dojde k porušení předpisů, tak za to není odpovědný řidič, ale automobilka," sdělil Petzl. S tím ale souvisí to, že například policistům bude muset řidič zpřístupnit data ze systému auta.
[chooze:article;value:578185]
"Co bude potřeba? Především dát do pořádku silnice, dát do pořádku dopravní značení, protože to je velice nekvalitní, a bude potřeba na to připravit řidiče. Podle mě je to běh na dlouhou trať," uvedl odborník na dopravu Roman Budský.
Pokud novelu politici schválí, v platnosti by měla být od ledna 2026. V současnosti je prý na trhu přibližně deset automobilek, které už takovou automatizaci ve svých modelech dodávají.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.