Českým policistům pomáhá mezinárodní databáze DNA. Vyřešila už pět případů

Rokycansko 2009. Starší muž skočil pod vlak. Totožnost se tehdy zjistit nepodařilo, případ šel takzvaně k ledu. Až nedávno se ukázalo, že DNA mrtvého je ve velké shodě se vzorkem, který letos v Bratislavě odevzdal muž do databáze I-Familia. Doufal, že mu pomůže najít roky ztraceného otce.

"V rámci databáze Interpolu I-Familia se podařilo ztotožnit pro české prostředí již pět osob," řekl mluvčí policejního prezidia David Schön. A nešlo jen o neznámé mrtvé nalezené na našem území. Rodina ze severních Čech díky databázi nedávno zjistila, že se tělo jejího pohřešovaného člena našlo před časem v Německu.

V české policejní databázi pohřešovaných je aktuálně 229 mužů a 91 žen. Někteří z těch lidí zmizeli už před více než 20 lety.

[chooze:article;value:581492]

​I-Familii lze využít, když už policie vyčerpá všechny ostatní možnosti. Začíná to odevzdáním vzorku genetikům. Pokud není k dispozici přímo DNA pohřešovaného, vezme se právě od příbuzných. Centrála Interpolu ve francouzském Lyonu pak profil porovnává s centrální databází a snaží se najít shodu.

"V tom příbuzenském vztahu se objeví určitá míra pravděpodobnosti, kterou potom detektivové musí potvrdit z dalšího šetření," řekl Michal Ohera z Odboru pátrání. "Když do té databáze dáte víc příbuzných, když jich víc porovnáváte s tou neznámou mrtvolou, tak se vám vlastně ta pravděpodobnost zvyšuje," dodala Michaela Svobodová z Kriminalistického ústavu.

Proces porovnání je ale složitý a trvá poměrně dlouho. Na celém světě zatím databáze za tři roky fungování pomohla vyřešit kolem 20 případů. Česko tak se svými pěti zaujímá čelní místa.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.