Pravidelný běh ve znečištěném ovzduší může podle lékařů vyvolat i u zdravého člověka třeba astmatický záchvat. Běžec totiž vdechuje škodlivin mnohonásobně víc než při obyčejné chůzi.
"Zvyšuje se vlastně minutová ventilace, to, co vlastně protočíme přes ten náš dýchací aparát za jednu minutu, ten objem je násobně větší než v klidovém stádiu," řekl primář Kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Šotol.
Čím jsou prachové částice menší, tím víc nám můžou uškodit. Neviditelný prach je až 30krát tenčí než lidský vlas, a snadno tak pronikne do plic, průdušek, a dokonce i do krve. "A mohou působit jako nosič vlastně některých karcinogenních látek. Odhaduje se, že kolem 10 procent případů rakoviny plic je vlastně spojeno se znečištěním ovzduší," dodal Šotol.
[chooze:article;value:571779]
Bezpečné množství prachu v ovzduší je v Česku prakticky jen na horách. "Zejména v období podzimu, nebo nějakého předjaří, nebo zimy, když je inverze, když je skutečně hodně poletavého prachu a hodně oxidu dusíku a síry, tak v tu chvíli ta fyzická aktivita v těch venkovních prostorách není úplně zdravá," uvedl přednosta plicní kliniky FN Hradec Králové Vladimír Koblížek.
Běh po tvrdém asfaltovém chodníku prý navíc zatěžuje klouby. Odborníci proto doporučují běžecké boty na míru. "Může pomoct v mnoha ohledech, jednak samozřejmě předejít nějakým zraněním, druhá věc, neméně podstatná, je potom, aby to lidi bavilo," řekl Michal Dobiáš, majitel běžecké prodejny Trailpoint.
"Když nebude člověk používat správnou obuv ve městě, tak si může zdeformovat celou postavu, může mít potíže s patní ostruhou, může si zničit celou páteř," dodala odborná fyziomasérka Petra Jakubíčková. Stačí běžet pár minut na páse a odborníci pak v aplikaci zhodnotí běžecký styl a pomůžou vybrat správnou obuv.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.