Z české přírody mizí ježci. Trápí je nedostatek potravy i úkrytů

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) se zaměřil na ježky. Dobře známé hmyzožravce totiž označil na seznamu ohrožených druhů za téměř ohrožené. Důvodem je podle portálu Guardian rychlé snižování ježčí populace, a to v celé Evropě. Za posledních deset let spadl počet ježků západních o 30 procent.

I když jsou ježci západní stále běžní, jejich životní prostředí se zmenšuje. Problémy pro ně jsou zejména srážky dopravními prostředky, ale také používání pesticidů. Pro ježky znamená použití pesticidů úbytek potravy tvořené zejména hmyzem, přičemž hmyz, který použití jedů přežije, pro ježky znamená často otravu.

[chooze:article;value:492502]

​Nepříjemné jsou pro ježky i neprostupné ploty, kvůli kterým nemohou volně přebíhat z jedné zahrady do druhé a nacházet tam tak potravu. "Bohužel, důkazy poukazují na znepokojivý trend. Můžeme však úbytek ježků zastavit, a musíme se proto soustředit na to, jak situaci nezhoršit," řekl Guardianu programový ředitel IUCN Abi Gazzard.

Ježkům může pomoci například ponechání malých mezer v zahradních plotech nebo menší používání přípravků proti hmyzu. Ježci také ocení možnost se na zahradě ukrýt, například v hromadách dřeva.

V kategorii téměř ohrožený se nachází řada dalších zvířat žijících v Česku. Z evropských druhů tam patří například i losos obecný, roháč obecný, drozd cvrčala nebo polák chocholačka.

Policie v létě řešila kuriózní případ. Muži kradli ohrožené škeble (7/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.