Příjezd v policejní koloně a zástupy nedočkavců lemující příjezdovou silnici k čínskému kosmodromu. Přípravy na start čínských tchajkonautů do vesmíru pojala tamní komunistická vláda velkolepě. Vůbec poprvé vysílá na čínskou vesmírnou stanici ženu – vesmírnou inženýrku.
Loď Šen-čou 19 (česky Božská loď) s tříčlennou posádkou na palubě odstartovala k Nebeskému paláci – jak se čínská vesmírná stanice nazývá – krátce před půl pátou ráno místního času. Let trval přibližně šest a půl hodiny.
[chooze:article;value:580964]
"Vesmírná loď tentokrát převáží dosud největší náklad, což svědčí o dobrých vlastnostech a výhodách naší kosmické lodi," řekl Che Jü, vrchní velitel vesmírné lodi Šen-čou.
Posádka stráví na oběžné dráze Země šest měsíců. Během nich provede řadu experimentů a podnikne několik výstupů do vesmíru. Pobyt na vesmírné stanici navíc poslouží ke sběru dat a informací a nabírání zkušeností před plánovanou misí na Měsíc.
"Jedna, dva, tři. Postavte si sen na vesmírné stanici Tchien-kung a pokračujme v tvrdé práci," proklamovali shodně tchajkonauti vesmírné lodi Šen-čou 18 a Šen-čou 19.
Čína má ambice se stát vesmírnou velmocí a do roku 2030 plánuje vysadit čínské tchajkonauty na povrchu Měsíce a zřídit základnu na jeho jižním pólu. Pilotovanou misi na Měsíc má v roce 2028 v plánu i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v rámci programu Artemis.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.