Putinovi v Číně roste problém. V zemi má masivní podporu vůdce vzpoury proti Kremlu

Jevgenij Prigožin je muž, jehož i po smrti stále uctívá řada Rusů. A nejen jich. Velké podpoře se bývalý vůdce Wagnerovy skupiny těší mezi Číňany, jak píše magazín Foreign Policy (FP). 

V Číně se měl Prigožin stát kultovní postavou a vzorem. Je považovaný za ztělesnění ráznějšího vlastenectví a muže, který upřednostnil zájmy vlasti před svým vlastním životem. Číně, kde probíhá čistka mezi nejvyššími vojenskými veliteli v armádě, se tento narativ hodí. Důstojníci jsou obviňováni ze zrady ideálů komunistického režimu. 

I kvůli angažmá wagnerovců v Africe vidí, jak připomíná FP, někteří vojenští představitelé či akademici Prigožina jako vzor toho, jak může soukromá společnost pomáhat zemi svého původu s prosazováním zájmů v zahraničí.

I když se po své vzpouře mohl stát Prigožin pro Kreml nepohodlným, čínští blogeři z jeho smrti obviňují Spojené státy a někteří z jejich spoluobčanů měli tu čest se s wagnerovci osobně setkat.

[chooze:article;value:520792]

​"V červenci 2023 na žádost našeho velvyslanectví zachraňovali čínské horníky ve Středoafrické republice. Bojovníci je našli v lese a poskytli jim jídlo, přístřeší a ochranu," cituje vzpomínku Číňanů Foreign Policy.

Jevgenij Prigožin a jeho Wagnerova skupina loni 24. června ovládla Rostov na Donu a táhla, jak tehdy informoval i web TN.cz, na Moskvu. Zastavila se jen kousek "před branami" ruské metropole. Smír měl tehdy ujednat běloruský diktátor Alexandr Lukašenko.

​V srpnu 2023 se ale s velitelem soukromé armády zřítilo letadlo. I tak byli wagnerovci v jednu chvíli na ukrajinské frontě velmi úspěšní a na rozdíl od ruské pravidelné armády postupovali. Zároveň si ale stěžovali na nedostatečnou materiální podporu ze strany Ruska, později dokonce Prigožin označil válku na Ukrajině za nesmyslnou.

Obří peníze, jachty i armáda. Dědictví po Prigožinovi zamíří k novému majiteli (30/8/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.