Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je sice věrným přítelem ruského diktátora Vladimira Putina, spolupráce Ruska a KLDR se mu ale i navzdory tomu nezamlouvá. V rozhovoru pro britskou stanici BBC odsoudil případné nasazení severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině.
"Byl by to krok k eskalaci konfliktu, kdyby ozbrojené síly kterékoli země, dokonce i Běloruska, byly v první linii," zhodnotil s tím, že na takový krok by pravděpodobně reagovala i Severoatlantická aliance (NATO). "Okamžitě byste řekli, že se na jedné straně zapojily další země, takže by na Ukrajině byly rozmístěné jednotky NATO," dodal.
[chooze:article;value:571970]
Domnívá se ale, že by se Rusko k takovému kroku neuchýlilo. "Jak znám jeho povahu, Putin by se nikdy nepokusil přesvědčit jinou zemi, aby zapojila svou armádu do ruské speciální operace na Ukrajině," dodal.
Je to přitom právě Bělorusko, na jehož území Rusko rozmístilo jaderné zbraně. Stojí si ale za tím, že bez jeho souhlasu je Rusko nikdy nepoužije. "Putin by nikdy nepoužil zbraně umístěné v Bělorusku bez souhlasu běloruského prezidenta," řekl.
Zároveň ale zdůraznil, že v případě potřeby je ochoten souhlas udělit. "Proč jinak mít takové zbraně? Ale pouze v případě, že do Běloruska vstoupí bota (zahraničního) vojáka," uvedl s tím, že ovšem nemá v plánu na nikoho útočit.
[chooze:article;value:579756]
Proti nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině se ale postavili i další světoví vůdci. Nesouhlas podle portálu The Guardian měl vyjádřit i čínský prezident Si Ťin-pching. Ten na summitu BRICS řekl, že na Ukrajině nesmí dojít k žádné další eskalaci. O vyhnutí se eskalaci požádal i brazilský prezident.
Summit hospodářského uskupení BRICKS pořádá Vladimir Putin v těchto dnech v ruské Kazani. Údajně se ho má účastnit na 30 zemí. Organizace vznikla jako snaha o vytvoření ekonomické konkurence Západu.
Na summitu BRICS Putin vtipkoval, Ukrajině se nelíbí účast šéfa OSN:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.