Jeden obří koncentrák. KLDR provokuje, ale bez Rusů a Číny nepřežije, říká expert

Votápek považuje balónový incident za v zásadě povrchový a bezvýznamný. Nicméně i takový ale něco vypovídá o napjaté mezinárodní situaci. "Já bych to hodnotil tak, že je zjevné, že Kimovi roste sebevědomí, rostou mu mentální svaly, mimo jiné kvůli tomu, že uzavřel spojeneckou smlouvu s Ruskou federací a protože posílá své vojáky na rusko-ukrajinskou frontu. Je tedy celkem legitimní očekávat, že bude nějakým významným způsobem podpořen i on doma ve svém sporu s Jižní Koreou," shrnul.

Samotné jedno vyslání balónu nic nemění, ale jelikož to není první a patrně ani poslední podobný incident, podle Votápka to znamená, že si Kim nepřeje zlepšení vztahů s Jižní Koreou. "Myslí si, že to vyostření mu dál může pomoct třeba na vnitropolitické frontě. Nezapomínejme, že Severní Korea je prostě jeden obrovský koncentrák, ve kterém se ti lidé vůbec nemají dobře," připomněl Votápek.

[chooze:article;value:579920]

​Severní Korea je závislá především na Číně, částečně také na Rusku, říká Votápek. "Bez pomoci těchto dvou stálých členů Rady bezpečnosti by nedokázala Severní Korea vůbec přežít," dodal.

To, že Kimův režim drží Rusko i Čína nad vodou, považuje Votápek za hrubé popření ducha všech rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Posílení vztahů mezi Pchjongjangem a Moskvou má podle Votápka své důsledky.

"Je to do jisté míry rozvolnění ve vztahu s Čínou a Čína byla v posledních desetiletích jednoznačně dominantním partnerem KLDR, významnějším než Rusko. A je otázka, jak na to Peking zareaguje. Může být, že se to Pekingu nebude příliš líbit. Takže já si nemyslím, že to Korejci dělají proto, aby jaksi posílili svoje mezinárodní postavení," řekl. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.