Česko uvidí unikátní úplněk. Připravte se na divadlo, které se opakuje jen zřídka

"V noci z pátku 21. června na sobotu 22. června nás čeká vůbec nejjižněji (nejníže nad obzorem) položený úplněk roku. Měsíc dosáhne fáze úplňku ve 3:10 SELČ a jen o dvě hodiny dříve bude kulminovat nad jižním obzorem," informoval v tiskové zprávě astronom Petr Horálek.

Úplněk přijde jen 28 hodin po letním slunovratu. "V té době se bude navíc Měsíc nacházet prakticky na nejjižnějším bodu své dráhy, z našeho území tak bude pozorovatelný jeden z nejníže položených úplňků na další téměř dvě desetiletí," poznamenal Horálek.

"Nejjižnější bod leží v souhvězdí Střelce. V době červnového úplňku se bude Měsíc nacházet poblíž tohoto bodu a navíc nejjižněji na své dráze. Bude tedy téměř nejníže, jak se při úplňku na našem území může nacházet. Na některých místech našeho území tak při kulminaci nevystoupá výš jak nad 10 ° nad obzor," doplnil.

[chooze:article;value:559505]

Při západu i východu se lidem tedy může zdát větší. "To je ovšem věc optické iluze, vycházející či zapadající Měsíc náš mozek porovnává se vzdálenými objekty na obzoru a díky tomu se nám zdá větší, než když se nachází vysoko na obloze," uvedl Horálek. Patrný ale bude menší jas Měsíce.

"Při této malé výšce Měsíce nad obzorem bude už dost hrát úlohu zeslabení světla v zemské atmosféře, neboť paprsky jdoucí od Měsíce k pozorovateli budou muset urazit delší dráhu zemským vzduchem a ten jeho část (zejména krátkovlnnou) výrazně rozptýlí. Měsíc se nám tak bude zdát o něco slabší a patrně spíše žlutavý než jasně bílý," vysvětlil astronom.

Půjde ale podle něj o ideální příležitost si úplněk vyfotit. "Znovu se takto nízko položeného úplňku nad naším obzorem dočkáme ještě v příštím roce, konkrétně 11. června, na další podobnou příležitost pak budeme muset čekat až do 22. června 2043. Půjde tedy o poměrně vzácnou podívanou," avizoval.

Teprve druhý Čech zamíří do vesmíru, projekt pomůže vědě, školství i průmyslu:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.