Na to, zda Česká republika má vracet bojeschopné občany Ukrajiny domů, není podle poslance Ondřeje Koláře jednoznačná odpověď. "Musíme nejdříve vyřešit dilema, jak můžeme Ukrajině pomoci a jestli vůbec. Musíme se v tomto případě držet mezinárodního práva. Za mě osobně je morálně správné, že pokud se vaše vlast dostane do takového ohrožení, tak je povinnost jí pomoci," řekl Kolář.
Lubomír Zaorálek prohlásil, že Ukrajina po nás ani nechce, abychom jejich muže vraceli. "Sami na Ukrajině nevědí, jak to provést, bavíme se tedy o něčem, o čem ani ukrajinští představitelé nemají představu, jak to udělat," uvedl. Podle jeho slov se Ukrajinci žijící v Česku nevyhýbají návratu do vlasti, ale nelze jim doručit povolávací rozkaz.
"Není mechanismus, jak to udělat. Musí to řešit Evropa jako celek, my, tedy Česká republika, jsme vázáni evropskými normami," upřesnil Zaorálek.
[chooze:article;value:556015]
S tím, že oficiální žádost Kyjeva neexistuje, Kolář souhlasil. "V případě případného posílání Ukrajinců do války musíme hledat společné řešení s evropskými partnery. Je ale také pravda, ale ve chvíli, kdy kterýkoli český představitel jedná s představiteli Ukrajiny, tahle věc zaznívá. Doufám, že se nedostaneme do stavu, že v Česku bude několik desítek tisíc Ukrajinců, kteří nebudou mít pasy, a nebudeme vědět, co s nimi, protože jim je Ukrajina, pokud nepřijedou, nevydá," poznamenal Kolář.
"Poslední informace z ukrajinské ambasády, kterou mám já, je, že Ukrajincům v Česku Ukrajina umožní i pasy na dálku," reagoval Zaorálek.
Zatykač na Netanjahua
Kandidáti do Evropského parlamentu se dotkli také žádosti Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua. Požádal o něj hlavní prokurátor ICC Karim Khan. "Zatykač vydán bude, je to jen otázka času, Khan to má dobře připravené. Tím ale začne mezinárodní spor o výklad genocidy. To, co se děje, je historická věc, rýsuje se jiný výklad genocidy," upozornil Zaorálek. "Mezinárodní právo je křehké a může dojít k politickým bojům, což může ohrozit i nás," dodal.
"Tyto zatykače znamenají něco převratného. Z mého pohledu to ale vypadá, jako by mezinárodní tribunál skočil na takovou tu propalestinskou vlnu, chová se více politicky než právně," poznamenal Kolář. Podle jeho názoru v těchto chvílích není správné vydávat takový zatykač. "Mělo by se to hodnotit až poté, co boje v Izraeli skončí," dodal Ondřej Kolář.
Podívejte se na záznam celého pořadu:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.