Jaroslav Hosnedl už léta provozuje autodopravu a autoservis pro nákladní auta. Výpověď bez udání důvodu by pro něj postrádala smysl. Zaměstnanců je totiž málo a je prý těžší někoho přijmout než propustit.
"Bavíme se o tom v době, kdy vůbec nejsou lidi. A my se budeme bavit o tom, jestli dáme výpověď z nějakého důvodu nebo bez udání důvodu. Vždycky má ta výpověď důvod. Vždycky," uvedl Hosnedl.
Pokud už někoho propustí, má k tomu prý dobrý důvod a se zaměstnancem o něm otevřeně komunikuje. "Vždycky to bylo pro nadbytečnost, že skončila nějaká činnost. A prostě ta odbornost už nebyla potřeba, no tak to byla nadbytečnost, a pak jsme se s tím zaměstnancem dohodli. Buďto šel na jinou pozici za jiných finančních podmínek, anebo jsme se rozešli. S jasně daným důvodem," shrnul Hosnedl.
[chooze:article;value:554069]
Možnost dát výpověď bez udání důvodu by ale naopak ocenili například na radnici v Chrudimi. "Potřebujeme úředníky, které práce baví. Občan by neměl poznat, jestli měli ten den špatný nebo jestli se jim doma něco stalo. Prostě každý občan by měl být obsloužen mile, rychle, bez čekání. Samozřejmě pak takový úředník, který jaksi není úplně přívětivý, tak se ho špatně zbavujeme, a tady já bych viděl velkou možnost v tom zákoníku práce – výpověď bez udání důvodu," prohlásil chrudimský starosta František Pilný (ANO).
Neshodnou se ale ani samotní zaměstnanci. "Pokud by dal vyšší odstupné, tak si myslím, že v dnešní době by to možná teoreticky i pomohlo ekonomice," zazněl jeden z názorů. "Pokud je ten zaměstnanec třeba 15 či 20 let zaměstnaný, tak je to neseriózní," reagoval další oslovený.
Podobně to funguje například ve Velké Británii. Zaměstnanci tam mohou být bez udání důvodu propuštěni během prvních dvou let trvání pracovního poměru. Až po uplynutí této doby zaměstnavatel musí uvést platný a spravedlivý důvod propuštění.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.