Na festivalech se nápoje čepují do vratných kelímků. Na Majálesu na ně byla záloha 70 korun. Po skončení akce se ale strhla mela. "Šli jsme je vrátit ke stánku, kam nás nasměrovali pořadatelé, po 20 až 30 minutách čekání vyšel jeden z pořadatelů v oranžové vestě, řekl, že vracení kelímků skončilo, došla hotovost a že už se kelímky nebudou dál vykupovat," popsal situaci účastník akce Michal Ryšavý.
Podle Michala Šamánka ze společnosti Sherwood Digital, která festival pořádá, měli mít pracovníci dost hotovosti na vracení záloh. Proč tomu tak nebylo, festival vyšetřuje. Šamánek naznačil, že buď někdo udělal chybu, nebo mohly být peníze i ukradeny. Problém se ale podle něj týkal jen několika set lidí. "Z nich ale bylo nemalé množství tzv. sběračů, to jsou lidé, kteří kradou kelímky v průběhu dne, mají pak štos deseti až dvaceti kelímků. A tito lidé, kteří si mysleli, že na tom vydělají peníze, začali být agresivní," poznamenal Šamánek.
Nařčení z toho, že kradli kelímky, rozčílilo ty, kteří je vraceli třeba za větší partu lidí. Podle odborníků je navíc právo na jejich straně. "Pokud ale posbíráte kelímky, zaplatíte těm lidem za to, že si je vezmete, a ušetříte jim práci. I tak je povinen je vrátit. On musí prokázat to, že vy jste k nim prošel tím špatným způsobem," upozornil Martin Pitron z dTestu.
[chooze:article;value:553232]
Pořadatelé v úterý zřídili e-mailovou adresu kelimky@majales.cz, kde je možné je kontaktovat a domluvit se na předání. Tvrdí, že všem žádostem vyhoví. S přibývajícím časem se měnila ochota se k situaci vyjadřovat. Zatímco v neděli a v pondělí se Michal Šamánek, který je v obchodním rejstříku vedený jako prokurista a jediný akcionář pořádající společnosti, vyjadřoval po telefonu, v úterý už žádost o rozhovor odmítl s tím, že nemá čas a na otázky odpoví e-mailem. Další kritiku ale odmítá, třeba stížnosti účastníků, že nebyly dostupné nealkoholické nápoje.
"Když jsme obešli okolo páté hodiny celý areál, nikde nebyla k dostání pitná voda," postěžoval si dále účastník akce Michal Ryšavý. "Na vybraných stáncích došla voda v průběhu dne pouze na chvíli, průměrná doba dozásobení byla 20 minut," reagovali písemně provozovatelé festivalu.
Redakce pořadu Na vaší straně zjišťovala, zda měla stejná společnost problémy na Majálesu v Hradci Králové, který způsobil o týden dříve v okolí dopravní kolaps. "No, prostě hrůza, to tady ještě nebylo, všechno to hnali přes Předměřice, tou jednou cestou. Bylo to naprosto ucpaný, třeba dvě hodiny nikdo nemohl vyjet z domu. Lidé tady nechávali po vesnici auta," popsala situaci starostka Předměřic nad Labem Stanislava Marková (ODS).
"Hradecký majáles zasáhlo vůbec nejhorší počasí, jaké jsme za mnoho let pořádání festivalu zažili, a to vybudilo v den akce v lidech touhu přijet na akci autem (v sousedství areálu bylo možné předplatit parkovací místo), což vytvořilo nepříjemné zácpy," uvedli ve svém vyjádření provozovatelé festivalu.
[chooze:article;value:552528]
Žádost o rozhovor Šamánek odmítl i ve středu. Zeptat jsme se ho chtěli i na to, co má festival ještě společného s původní ideou studentských oslav. Například studentská organizace Českého vysokého učení technického (ČVUT) s festivalem ukončila spolupráci a v roce 2018 spustila vlastní akci pojmenovanou LesaMáj. "Vedlo nás k tomu to, že ten pražský Majáles, jak ho většina lidí zná, se stále stával více a více komerčním hudebním festivalem, který se jenom snažil tvářit jako studentská akce," sdělil Stanislav Jeřábek, bývalý prezident Studentské unie ČVUT.
Studenty ČVUT ale překvapilo chování pořadatelů Majálesu. "Reakce od pana Šamánka respektive Sherwood Digital byla dvojí. Určitě komunikoval v tom smyslu, že ho mrzí, že se chceme odpojit. Na druhou stranu jsme si zjistili, že on si vlastně už v lednu 2018 zaregistroval domény LesaMaj.com a zároveň LesaMaj.cz, aby nám co nejvíce znemožnil naše začátky," dodal Jeřábek.
Negativní zkušenosti s pořadatelem Majálesu má i Česká asociace univerzitního hokeje (ČAUH). Sherwood Digital totiž v minulosti pořádal i hokejovou bitvu univerzit. "Pro nás v univerzitním prostředí je firma pana Šamánka bohužel velmi známá firma, ví se o nich, že dlouhodobě parazitují na jménech univerzit. Když jsme se rozhodli dělat si bitvu univerzit sami, tak nás napadl na sociálních sítích, označil nás za zloděje," řekl předseda ČAUH Tomáš Hlaváč.
[chooze:article;value:535312]
S podněty na problémy spojené s pořadateli kulturních akcí se na pořad Na vaší straně lidé obrací lidé často. Například zklamaní fanoušci vokálního uskupení Gregorian, kteří se těšili na koncerty. Ty byly zrušeny kvůli covidu, pořádat je měla firma FP PRO. Lidé se ale svých peněz nedočkali, firma přestala komunikovat. Šance na vymožení peněz je prakticky nulová. "Společnost v rámci našeho smírného řešení sporů nekomunikovala, " uvedl Pitron z dTestu.
Někdy to ale nejsou jen návštěvníci, kteří jsou zklamaní. Bývají to i firmy, kterým zůstali dlužni provozovatelé festivalů. To je i případ festivalu Votvírák, jehož první ročník některé firmy nedobrovolně zasponzorovaly. Stál za ním podnikatel Artur Kaiser.
"S panem Arturem Kaiserem a jeho firmou PromoProdukce-Media jsme v roce 2008 spolupracovali na prvním ročníku festivalu Votvírák, kdy jsme mu dodali naše služby oplocení, toalety, kontejnery, vyfakturovali jsme naše služby. Od té doby začaly problémy, výmluvy, že svůj závazek uhradí, požádali jsme ho o podpis splátkového kalendáře, ten nám nepodepsal, splátkový kalendář nám nedoručil zpět, začali jsme pohledávku řešit soudní cestou, následovalo soudní líčení, kam se pan Kaiser také nedostavil," popsal Karel Svoboda, jednatel společnosti TOI TOI, sanitární systémy.
Dluh ve výši 935 tisíc korun dosud nikdo neuhradil a pořadatelská firma skončila v likvidaci. O vyjádření jsme požádali i pana Kaisera. "Zcela upřímně, mám hodně práce a nevím, jakým směrem se ten rozhovor bude ubírat, takže já vám pošlu e-mailovou adresu a pošlete mi tam otázky, zavoláme si a domluvíme se," reagoval Kaiser. Nakonec se vyjádřil písemně. "Vždy jsem se snažil své závazky splnit a ve stovkách uspořádaných akcí a eventů se to také podařilo, a to včetně roku 2008," napsal. Ve věci pohledávek nás odkázal na likvidátora společnosti.
Jeho bývalé obchodní partnery pak překvapila zpráva, že se Artur Kaiser znovu ujal organizace festivalu Votvírák. Na webu je uvedený jako hlavní dramaturg. Například dodavatel mobilních toalet už kvůli tomu další spolupráci vyloučil, pokud nedostane zaplacenou alespoň část peněz dopředu. I to podtrhává skutečnost, že festivalový byznys je podle odborníků i účastníků mnohdy čirou loterií.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.