Češi jsou pátým nejtlustším národem světa. Málo se hýbeme, říkají odborníci

Důležitost pohybu, který doplňuje pozitivním myšlením a zdravým jídlem, potvrzuje i 91letá Hana Malínská. "Zdraví souvisí s pohybem. Já to můžu říct sama, podle své zkušenosti. Celý můj život jsem proskotačila, procvičila a věnovala se tomu i víc," prozradila.

Ve svém úctyhodném věku stále třikrát týdně předcvičuje seniorkám a dětem ve Skutči na Chrudimsku. "V pondělí a ve čtvrtek máme vždycky hodinu na hudbu se ženami. To jsou všechno seniorky. Tam máme průměr 79 roků, ale máte je vidět, jak cvičí," pochlubila se Malínská.

[chooze:article;value:544234]

Aktivní lidé se ale stávají spíše raritou, a to nejen v Česku. Nedostatečný pohyb přitom zvyšuje riziko předčasného úmrtí až o 30 %. Přesto se ale více než čtvrtina dospělých a 80 % adolescentů nehýbe dostatečně.

"Je bohužel typickým jevem, že obezita se objevuje u čím dál mladších pacientů. V České republice se i během covidu zvýšila nejvíce obezita u dětí," řekl Martin Haluzík, přednosta České obezitologické společnosti a Centra diabetologie IKEM.

K nejtlustším národům v Evropě se řadí Malťané. S nadváhou a obezitou se potýká až 64 % z nich. Na paty Maltě, s více než 63 %, šlape Česko společně s Británií. Ve světovém žebříčku obsadilo pátou příčku. Česko předběhla jen Andorra následovaná Tureckem, Maltou a Izraelem.

[chooze:article;value:535096]

"Důvodem, proč se epidemie obezity tak rychle rozšířila, jsou nedostatečná a málo razantní politická opatření," uvedl Francesco Branca, ředitel Oddělení výživy pro zdraví a rozvoj Světové zdravotnické organizace.

Pokud se nic nezmění, bude podle Světové zdravotnické organizace do 11 let trpět nadváhou a obezitou polovina světové populace. Podle odborníků žijí lidé, kteří si osvojí zásady zdravého životního stylu, déle. A to až o 14 let.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.