Černý scénář pro pacienty se blíží. Budou hledat nemocnici, kde je ošetří

Ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) se s lékaři nepodařilo domluvit, část z nich proto nebude v prosinci sloužit přesčasy. Jde jim o změnu v odměňování a v přesčasové práci. Nemocnice se vzhledem k rozhodnutí lékařů připravují na situaci, která za týden nastane. Někde může ovlivnit i akutní péči, jiných zařízení se skoro nedotkne.

Podle právníka Ondřeje Dostála mají nemocnice právo z kapacitních důvodů odmítnout dlouhodobě plánovanou operaci. Pacient k tomu dostane písemné potvrzení a může se domáhat u své zdravotní pojišťovny, aby mu zajistila časovou a místní dostupnost hrazených služeb. Pojišťovna pak má povinnost pacientovi zajistit péči v některých ze smluvních nemocnic či ordinací. V případě neodkladné a akutní péče nebo porodu je však situace jiná, v těchto situacích nemocnice nesmí odmítnout.

[chooze:article;value:530430]

​​"V případě, kdy pacienta do nemocnice dovezou například příbuzní, musí nemocnice pacienta nějak řešit a základně ošetřit a poté například vyhodnotit, zda je možné jej transportovat do jiné nemocnice. Pacient má nárok na ošetření," uvedl právník Ondřej Dostál. V případě, kdy pro pacienta jede sanitka, situaci s dostupností péče v té dané chvíli řeší dispečink přímo s nemocnicí.

Nemocnice omezí péči

Prosincový protest se projeví na poskytování péče v části nemocnic, ne ve všech se však lékaři rozhodli vypovědět přesčasy. Například v Litomyšlské nemocnici žádný zdravotník výpověď z přesčasů nepodal, provoz by tak měl běžet bez omezení. Ostatní čtyři zařízení ze společnosti Nemocnice v Pardubickém kraji se k protestům připojily.

"Mimo akutní péči musejí pacienti bohužel počítat s možným prodlužováním čekacích dob na vyšetření či termínů plánovaných operací, omezena bude i činnost odborných ambulancí a poraden. Výrazně omezena bude určitě plánovaná operativa, a to až o stovky operací," informovala společnost. Maximální snahu vyvíjí v zachování akutní a neodkladné péče a péče o onkologické pacienty. Výpověď z přesčasů tam podalo 38 procent sloužících lékařů.

[chooze:article;value:530017]

​​Protest lékařů ovlivní provoz Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Ta je spádovým zdravotnickým zařízením pro 400 tisíc obyvatel z Prahy a části Středočeského kraje. Její mluvčí Petr Sulek ve čtvrtek uvedl, že výpověď z přesčasů podalo 160 lékařů, což pro zařízení znamená velké personální a organizační problémy.

"Největší problémy, které mohou ovlivnit i poskytování akutní péče, máme na interně, v pediatrii, na dětské chirurgii, neurologii a rovněž na RTG pracovišti," řekl Sulek.

Na každém oddělení je situace odlišná. "Museli jsme poměrně významně snížit lůžka hlavně na interní klinice, na pediatrické klinice, takže tam já nemůžu vyloučit, že tam dojde až k určitému problému s akutní péčí. My se snažíme v rámci spolupráce pražských nemocnic a sanitky tuto situaci vyřešit, ale ta situace není jednoduchá," řekl televizi Nova v pátek ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš. Pacienti před sebou zřejmě také mají dlouhé čekací doby na ošetření.

Složitá situace panuje rovněž v Městské nemocnici v Ostravě. Výpověď z přesčasů tam podalo 136 lékařů z 247. "Od prosince dojde k omezení plánované péče, kterou nejvíce pocítí pacienti objednaní na plánované zákroky. Jejich termíny budeme muset přeobjednat na příští rok. Péče bude omezena napříč všemi obory. Budeme schopni zajistit pouze akutní výkony a akutní příjmy v ambulancích. Operovat se bude vždy pouze na jednom operačním sále dané odbornosti," řekla redakci TN.cz mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Dlouho neřešené otázky

Také ve Zlínském kraji protest ovlivní poskytování zdravotnické péče. "Otevřely se otázky, které zdravotnictví neřešilo řadu let. Pokud se nepřijde se systémovým řešením, které bude opravdu zapojovat veškerou zdravotní sílu a kapacitu v celé České republice, tak my v nemocnicích nejsme schopni to dostat do stavu, na který byli lidé zvyklí," řekl na páteční tiskové konferenci k situaci ve Zlínském kraji jeho hejtman Radim Holiš (ANO).

Ten zároveň požádal veřejnost, aby k situaci přistoupila s pochopením. "Tady bych lidi poprosil, aby i oni tu situaci zaregistrovali a změnili svoje návyky, jak do nemocnice chodili. Ta situace to bude vyžadovat minimálně v prosinci, v půlce prosince vás budeme informovat, jak situace vypadá dál," doplnil Holiš.

[chooze:article;value:530092]

​​Ve Zlínském kraji bude v průběhu prosince docházet k omezení plánované péče, akutní a neodkladná péče bude zachována bez nutnosti zastupitelnosti jednotlivých nemocnic. "Je nutné zcela jasně říci, že budou odkládané některé plánované operace, že se prodlouží čekací lhůty na ambulancích. K tomu, abychom dlouhodobě tuto situaci vyřešili, tak je nutné zapojit veškeré kapacity zdravotního personálu, které v současné chvíli fungují v českém zdravotnictví," řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olga Sehnalová (SOCDEM).

Sehnalová dodala, že tím myslí "lékařské služby první pomoci, které by měly být zajišťovány z pozice všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost". 

K protestní akci se připojila i většinová část lékařů Nemocnice Třebíč na Vysočině. "Z toho důvodu bude od 1. prosince 2023 výrazně redukována léčebná péče v třebíčské nemocnici. Léčebná péče o pacienty bude nově zajišťována v rámci směnného provozu. Provoz základních ambulancí bude zachován, stejně tak některé odborné ambulance," uvedla nemocnice s tím, že provádět se bude pouze akutní a onkologická operativa.

Nemocnice poprosila veřejnost o shovívavost a apelovala na pacienty, aby přicházeli pouze se závažnými zdravotními problémy a prioritně využívali ordinačních hodin lékařů, u kterých jsou registrováni. Prioritou je pro nemocnici zachování urgentního příjmu, chirurgické, interní a dětské ambulance a zajištění lékařské pohotovostní služby.

Protest podle mluvčí Sekce mladých lékařů České lékařské komory Moniky Hilšerové ovlivní řadu oddělení. ARO má být omezeno v Jihlavě, Pardubicích, Hradci Králové, ve Znojmě, v Břeclavi, v Motole, v Prostějově, ve Svitavách a v Ostravě. V pediatrii se očekávají problémy především v Praze. Podle mluvčí tam byly problémy už před jejich iniciativou. Celý přehled najdete tady.

Podívejte se na tiskovou konferenci k situaci v nemocnicích ve Zlínském kraji (24/11/2023):

Bez dohody s lékaři

Některých nemocnic se protest lékařů dotkne jen minimálně. Například Krajská nemocnice Liberec v tuto chvíli neomezuje žádné operace – ani plánované, ani akutní. Jediné omezení se týká prosincového sloučení ORL pohotovostí s nemocnicí v Jablonci. 

Nemocnice Nymburk ohlásila, že odmítá současný vývoj stávky. "Naši lékaři si mohou vybírat náhradní volna a mzdy u nás nejsou vůbec špatné. Přestože naše nemocnice by mohla vzhledem k téměř nulovému počtu výpovědí lékařů z přesčasových hodin mlčet a mnout si ruce, není tomu tak," uvedlo zařízení s tím, že systém zachrání kroky, které Asociace českých a moravských nemocnic okomentovala ve svém otevřeném dopise.

[chooze:article;value:529542]

​Tam uvádí, že by se měl počet zahraničních studentů na českých lékařských fakultách snížit a mělo by dojít k navyšování počtu českých studentů medicíny, kteří mají potenciál po absolvování studia zůstat v českém zdravotnictví. Zmiňují také změny, ke kterým musí dojít při zajišťování nepřetržité péče, zavedení finanční spoluúčasti pacientů nebo podporu regionálního zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek bude jednat se zástupci Sekce mladých lékařů ČLK ještě jednou v pondělí. Rezort už ale s dalšími ústupky pro lékaře spíše nepočítá. Podle Válka odbory odmítly nejvyšší možné navýšení mezd lékařů, jaké byl resort schopný nabídnout nad rámec úhradové vyhlášky.

"My jsme opravdu dali maximum, co bylo možné. Jde mi o každého zdravotníka, jsem jeden z nich. Jde mi o pacienty. Ale také o tento stát," dodal Válek.

Václav Pláteník náměstek ministra zdravotnictví:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.