Nový účes, ošetření pleti, ale i třeba nové oblečení. To jsou věci, na kterých lidé stále častěji šetří. "Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví meziročně klesly o 16,1 procenta, s výrobky pro domácnost o 10 procent, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 8,4 procenta, s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,1 procenta a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3 procenta," řekl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.
Čtvrtina oslovených lidí omezila v reakci na krizi i využívání některých služeb, jako je rozvoz jídla, televize, taxi, ale třeba i kadeřnictví nebo masáže. "Dneska už lidé v podstatě nechodí do kadeřnictví pravidelně každý měsíc, ale třeba každé dva měsíce," uvedl kadeřník a místopředseda Asociace zaměstnavatelů v kadeřnickém a beauty oboru Tomáš Kotlár.
[chooze:article;value:528551]
Kadeřnické salóny se horko těžko dostaly z krize, kdy za covidu nemohly fungovat. Strach mají i z nadcházejícího roku. "Zase nám zvednou DPH, zvednou ceny energií i teplé vody a toho se bojíme všichni. Samozřejmě to není tak, že se zdraží o 11 procent. Tam se bude zdražovat minimálně o 20 procent, a to už ty lidi bude hodně bolet," bojí se Kotlár.
A lidé se omezují i v restauracích. K jídlu si kupříkladu čím dál více hostů nedává nápoj. Přibývá také zákazníků, kteří nedávají spropitné nebo dávají nižší než dříve. "My tenhle trend sledujeme již delší dobu, prakticky od té doby, kdy začalo být draho v ČR, a sledujeme ho hlavně u poledního menu," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
"Češi omezují spotřebu tak, že si třeba nedají tolik nápojů nebo si dají menší porce. I u trávení volného času se to promítá tak, že za rekreační a volnočasové služby utrácejí lidé méně, než bylo obvyklé," poznamenal ekonom Petr Studnička.
Podle odborníků by se míra inflace v následujícím roce měla dostávat ke dvěma procentům. Pokud zaměstnavatelé svým zaměstnancům přidají, mohli by mít lidé zase o něco větší kupní sílu.
Dosavadní průběh letošní sezony je pro podnikatele v řadě krajů výrazně podprůměrný. Někde jsou ve srovnání s loňskými čísly v minusu, jinde mají tržby stejné jako loni, i když zdražili. Celorepublikově narostly tržby za prvních osm měsíců letošního roku o 3 procenta. Výjimečně dobře jsou na tom jen na jihu Moravy, v Praze a na Olomoucku. Průměrné zdražení v restauracích je 8 procent. I v krajích, které jsou v zelených číslech, není ten nárůst nijak markantní.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.