No-go zóny hrozí i v Česku. Zabránit jejich vzniku ale policie dokáže

Brněnský Cejl, ústecký Mojžíř nebo Předlice. To jsou oblasti, do kterých se bojí nejen obyčejní lidé, ale někdy i policisté. Odborníci nevylučují, že by mohla migrační vlna způsobit vznik o něco horších vyloučených lokalit, takzvaných no-go zón, i v Česku.

"Dá se očekávat vzhledem k současnému dění, že tyto zóny budou vznikat i v České republice. Je to otázka v rámci vývoje bezpečnostní situace v zahraničí v kontextu ať už války na Ukrajině, nebo Izraele," uvedla bezpečnostní analytička Barbora Vegrichtová.

[chooze:article;value:526028]

Podle odborníků je největším nebezpečím no-go zón to, že se migranti, vázaní například na islamistické organizace, snaží vytvářet vlastní mocenské struktury a ignorovat kulturu a politický režim státu, do kterého imigrovali.

"Vznikají paralelní společnosti a mimo jiné se tam rozvíjí doprovodné formy nezačlenění do společnosti," vysvětlil politolog Miroslav Mareš.

Pokud dojde k velké vlně migrace, je podle odborníků důležité nekoncentrovat migranty na jednom místě. "Tam vzniká problém, že oni se snaží vytvořit vlastní struktury a lidi začleňovat do komunit majority," dodal Mareš.

[chooze:article;value:525894]

Jaké má stát řešení, aby u nás zóny nevznikaly, se štáb TV Nova ptal politiků i po čtvrtečním jednání Bezpečnostní rady státu. "Pokud jde o no-go zóny, policie dělá vše, aby bylo bezpečno v ulicích. Zatím objektivní ukazatelé ukazují, že se to daří, a aby se to dařilo i dál, tak potřebujeme dostatek policistů, kteří jsou patřičně motivování," pronesl policejní prezident Martin Vondrášek. "Chápeme to a děláme vše pro to, abychom měli dost motivovaných policistů," dodal premiér Petr Fiala (ODS).

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.