"Od loňského jara se nás dotazují české domácnosti na možnost výměny starých kotlů na plyn. Podařilo se nám s Evropskou investiční bankou tuto možnost vyjednat a již od září si zájemci můžou v NZÚ podat žádost o výměnu plynových kotlů a topidel starších než dvacet let za tepelná čerpadla," oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
"V novém programovém období Nové zelené úsporám se tím rozšíří dotační portfolio na výměnu tepelných zdrojů – k pevným palivům či elektřině přibude plyn. Doplňujeme ho v návaznosti na úspěšně nastartovaný trend energetických úspor v domácnostech a v neposlední řadě i kvůli požadavku snižovat celkovou spotřebu plynu v Česku," dodal Hladík.
Podmínkou k získání podpory bude alespoň částečně zateplený dům dosahující v klasifikaci energetické náročnosti budovy minimálně třídy D. Jestliže nemovitost tuto úroveň nesplňuje, lze v rámci jedné žádosti využít kombinaci podpory na výměnu kotle se zateplením.
[chooze:article;value:504652]
"Vytápění tepelným čerpadlem zdaleka není vhodné pro každou nemovitost. U domů s vysokými energetickými ztrátami by s tepelným čerpadlem nejen nebylo možné dosáhnout požadovaného tepelného komfortu, ale paradoxně by náklady na energie výrazně vzrostly," připomíná Jiří Matoušek, člen představenstva společnosti Centropol.
Další novinkou je navýšení podpory pro tepelná čerpadla typu země-voda s plošným kolektorem o 40 tisíc korun. Nová zelená úsporám podpoří také individuálně stavěná akumulační kamna na biomasu. Naopak tepelná čerpadla se zemními vrty již podporována nebudou.
Fotovoltaika je stále v kurzu
O dotace na instalaci solární elektrárny aktuálně žádá přes 6 500 zájemců. Ministerstvo životního prostředí slibuje, že od září dojde k zásadnímu zjednodušení procesu – nebude třeba dokládat projektovou dokumentaci a postačí pouze vyhodnocení úspor a přínosů.
Novela znemožní prodej kotlů na uhlí. Chceme čistší ovzduší, řekl ministr Hladík (5/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.