[chooze:gallery;value:31679]
V Turecku se v neděli miliony lidí vydaly k volebním urnám. Rozhodovaly o tom, kdo se na dalších pět let stane prezidentem. Krátce po zahájení sčítání hlasů se do popředí dostal dosavadní prezident Erdogan a dlouho držel nadpoloviční většinu.
Tu ale začal ztrácet a při sečtení 89 procent hlasů se dostal těsně pod 50 procent, které potřeboval k vítězství. Začalo být zřejmé, že se rýsuje druhé kolo, v jeho volebním štábu přestala hrát hudba a utichl jásot. Dosud vždy vyhrál hned v prvním kole.
Ke konci sčítání přicházely hlasy z velkých měst a Kiliçdaroglu těsný náskok Erdogana stahoval. Oba rivalové přilévali olej do ohně. Erdogan vyzval své spolustraníky, aby kontrolovali volební místnosti až do konce sčítání. Kiliçdaroglu obvinil úřady ovlivňované dosavadním autoritářským prezidentem z toho, že záměrně zdržují a hlasy v jeho (protikandidátův) prospěch zveřejňují pomalu.
Po sečtení 99,01 procenta hlasů získal Erdogan 49,4 procenta, Kiliçdaroglův výsledek činil 45 procent. Znamená to druhé kolo, voliči o budoucím prezidentovi Turecka rozhodnou za dva týdny. Třetí z kandidátů, exposlanec a zástupce nacionalistické a konzervativní aliance Sinan Oğan, získal jen něco málo přes pět procent hlasů. O prezidentský post se původně ucházel i Muharrem Ince, exposlanec a předseda strany Memleket Partisi, který ale ve čtvrtek odstoupil.
[chooze:article;value:500532]
Jedná se o třetí Erdoganovy prezidentské volby, v předcházejících dvou vyhrál sice těsně, ale vždy v prvním kole. Kiliçdaroglu byl už před volbami považován za největšího Erdoganova rivala. Voličům sliboval, že by v Turecku rád oživil demokracii a posílil křehké vztahy se Západem. Jeho výhra by tak podle agentury Reuters příliš nepotěšila Rusko.
To se ovšem nedá říct právě o případné výhře dosavadního tureckého prezidenta Erdogana, který je hlavou státu už téměř 20 let, napřed jako premiér, pak jako prezident. Erdogan převzal těsnou kontrolu nad většinou tureckých institucí a organizace Human Rights Watch ve své zprávě World Report 2022 tak uvedla, že jeho vláda posunula Turecko v oblasti lidských práv o desítky let zpět.
[chooze:article;value:502382]
Analytici podle CNN uvedli, že i kdyby Erdogan volby prohrál, obrat v zahraniční politice pro Turecko není samozřejmostí. Zatímco někteří tvrdí, že pokud zvítězí opoziční kandidát, přeorientuje se Turecko více na Západ, jiní se domnívají, že hlavní zahraničněpolitické otázky pravděpodobně zůstanou nezměněny.
Volební místnosti se v Turecku uzavřely v 17 hodin tamního času (16:00 SELČ). Účast byla podle deníku Middle East Eye vysoká. Ve volbách v roce 2018 přišlo svůj hlas odevzdat více než 86 procent registrovaných voličů. Podle tamních úřadů mohl být o letošní volby ještě větší zájem. V Turecku je přibližně 64 milionů registrovaných voličů. V rekordním počtu se měli k volbám dostavit i voliči v zahraničí.
Volby v Turecku: Přijde prezident Erdogan po 20 letech o svou moc?
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.