Kurz ošetřovatelky aktuálně absolvuje třeba paní Jolana. Za sebou má teoretickou část. Teď ji čekají tři měsíce praxe v nemocnici a odborné zkoušky.
"Rozhodla jsem se hlavně po covidové době, protože jsem dělala kuchaře a tam to bylo hodně ohrožené to povolání," vysvětlila.
Větší zájem je například také o kurz sanitáře. Ten se od toho ošetřovatelského liší především v počtu hodin.
[chooze:article;value:491466]
"Má 180 hodin a kurz ošetřovatel má 700 hodin. I ta hodinová dotace nám vlastně ukazuje na to, že ten frekventant kurzu ošetřovatele stráví více času jednak výukou teoretických předmětů a taky na té praxi v tom zdravotnickém zařízení," uvedla Karin Delongová, zástupkyně ředitele školy Agel SZŠ a VOŠZ.
Za posledních pět let absolvovalo kurz ošetřovatele skoro 1 700 lidí. Kurz sanitáře přes 4 400. A další ošetřovatelé vycházejí také ze škol. Těch, které takový obor nabízejí je u nás 51, loni je absolvovalo na 450 nových ošetřovatelů.
[chooze:article;value:490009]
"My běžně otvíráme takovou běžnou třídu do dvaceti žáků, v současné době máme nějakých patnáct žáků v jednotlivých ročnících," vypočítal zástupce ředitele Středního odborného učiliště DAKOL Roman Ochodek.
Vykonávat práci ošetřovatelů a sanitářů ale mohou i studenti jiných oborů. "I studenti zdravotnických oborů mohou v určitém úseku, který absolvují, vykonávat povolání ošetřovatele a sanitáře," řekla Alice Strnadová, ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání MZČR.
V Česku přitom stále chybí tisíce sester a ošetřovatelů.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.