Euro aktuálně vyjde na 23,80 koruny, což je nejvýhodnější kurz za posledních zhruba 14 let. "Pro Česko je to dobrá zpráva, protože se snažíme bojovat s inflací a silná koruna pomáhá," vysvětluje ekonom Vít Hradil. "Týká se to hlavně energií, protože elektřinu a plyn obchodujeme v eurech, a tím, že je silná koruna, tak můžeme dovést do České republiky elektřinu i plyn levněji. Podobné je to u ropy," dodává ekonom Štěpán Křeček.
Zatímco dovozci se mohou radovat, že při nákupu v cizí měně něco ušetří, aktuální situace naopak příliš nenahrává exportérům. "Když cizí měny vyměňují zpátky na koruny, dostanou méně a kazí to jejich hospodářský výsledek," upozorňuje Křeček.
Podle ekonomů by výhodného kurzu koruny měli využít zejména lidé, kteří se chystají o letních prázdninách někam do zahraničí. "Pokud někdo ví, že se za tři měsíce nebo půl roku chystá na dovolenou a chce si s sebou vozit eura, pravděpodobně neudělá chybu, když si peníze vymění teď," doporučuje Hradil.
[chooze:article;value:486547]
Že by koruna ještě posilovala, považují ekonomové za málo pravděpodobné. "Dá se očekávat, že takto silná koruna se neudrží. Je možné, že v následujících měsících spíše oslabí," myslí si Křeček.
Češi mohou zvážit také jiné investice, obzvlášť v cizích měnách. "Populární začínají být akciové trhy, zvážit lze také investici do zlata," doporučuje Křeček. "Pokud někdo chystá velký nákup v eurech, pokud někdo bude kupovat nemovitost v eurozóně v řádu milionů, pak to také stojí za zvážení," přidává se Hradil.
Investovat do nemovitostí v Česku naopak ekonomové příliš nedoporučují. Pokles cen za domy i byty dál pokračuje a vyplatí se počkat i na výhodnější hypotéky. "Předpokládá se, že již v druhém pololetí letošního roku by měla být inflace jednociferná a v návaznosti na to se budou moci začít postupně snižovat úrokové sazby," upozorňuje Křeček.
Koruna je vůči euru nejsilnější za posledních 14 let:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.