Přišli jste o zaměstnání? Není ostuda požádat o pomoc pracovní úřad

"Pokud jste přišli o práci, požádejte o podporu v nezaměstnanosti. Tu dostanete v případě, že jste měli během posledních dvou let alespoň 12 měsíců důchodové pojištění. V praxi to znamená, že jste za poslední dva roky odpracovali alespoň 12 měsíců, ať už jako zaměstnanec, nebo při výkonu jiné výdělečné činnosti. Do této doby se započítávají také náhradní období, kdy člověk pobírá invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, osobně pečuje o dítě do čtyř let věku nebo o jinou blízkou osobu," vysvětluje Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Uchazeč o zaměstnání vs. zájemce o zaměstnání

Tyto dva pojmy se často zaměňují, přitom znamenají něco úplně jiného. Uchazečem o zaměstnání jste v případě ztráty zaměstnání. V takové chvíli můžete požádat Úřad práce ČR (ÚP ČR) o zprostředkování vhodného zaměstnání a zároveň také o podporu v nezaměstnanosti. Stačí vyplnit jednoduché formuláře, které naleznete zde:

www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-zprostredkovani-zamestnani

www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-podporu-v-nezamestnanosti

[chooze:article;value:478149]

Zájemcem o zaměstnání se stáváte ve chvíli, kdy chcete změnit práci, pečujete o dítě do 4 let věku nebo studujete. Úřad práce vám může zprostředkovat vhodnější zaměstnání, poskytnout kariérní poradenství nebo zabezpečit rekvalifikaci.

Podporu v nezaměstnanosti vyplácí Úřad práce ČR pouze po určitou dobu (tzn. podpůrčí doba) a řídí se následujícími pravidly:

  • do 50 let věku 5 měsíců
  • nad 50 do 55 let věku 8 měsíců
  • nad 55 let věku 11 měsíců

Výše podpory v nezaměstnanosti se pak odvíjí od výdělku z vašeho posledního zaměstnání. První dva měsíce podpůrčí doby činí 65 %, další dva měsíce 50 % a po zbývající dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání.

Jestliže jste ale poslední zaměstnání ukončili sami nebo dohodou se zaměstnavatelem, je procentní sazba podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že jste OSVČ, bere ÚP ČR v potaz poslední vyměřovací základ přepočtený na jeden kalendářní měsíc.

"I v případě, že jste takzvaně na pracáku a pobíráte podporu v nezaměstnanosti, můžete si přivydělávat. A to na základě dohody o pracovní činnosti, pracovního nebo služebního poměru. A pokud měsíční hrubý výdělek nepřesahuje polovinu minimální mzdy. Pokud vykonáváte více činností najednou, měsíční výdělky a odměny se vám sčítají," říká Filip Hrubý z České spořitelny.

O dalších možnostech dávek a finanční pomoci se dočtete zde: http://malepomoci.cz/

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.