Husí farmy žádají veterináře o výjimku ze zákazu venkovního chovu

Žádná drůbež ve venkovních výbězích. Nařízení platí od středy celorepublikově, a to pro velkochovy i malochovy. Přes tisíc slepic už nemohli ven vypustit ani ve velkodrůbežárně v Bezděkově u Klatov. Výběhy jsou prázdné. "Jsou nyní ve vnitřním chovatelském zařízení, kde mají dostatek prostoru a veškerý komfort," říká vedoucí výroby Josef Teska.

Celorepublikové opatření má omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. Plošnou výjimku z něj mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi, jinak nikdo.

Na farmě v Rohozné na Jihlavsku pak mají tisícovku hus. Majitelé husích farem ale mají svá hejna i nadále venku. Podle nich se husy chovat uvnitř prostě nedají a opatření by prý teď před rozmnožovacím cyklem mohlo ohrozit celé chovy.

[chooze:article;value:477724]

"Právě se nacházíme před snáškou a husa potřebuje vytvořit takové podmínky, aby ta snáška byla úspěšná. Husa potřebuje volný pohyb a volný přístup k vodě," říká Josef Tříska z husí farmy v Rohozné.

Majitelé husích farem teď budou žádat veterináře o výjimky, tak aby svá hejna mohli nechat ve venkovních výbězích. Mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček radí, aby se chovatelé obrátili na krajskou veterinární správu. Při dodržení různých dalších ochranných opatření by mohli chovatelé hus uspět.

"U té vodní drůbeže je pravda, že oni potřebují vodu ke svému životu," přiznává podloženost námitek chovatelů hus Vorlíček.

[chooze:article;value:479169]

Svých 13 slepic a jednoho kohouta musela zavřít i paní Beranová z Rohozné. "Zvyklé na to nejsou, ale musíme je zavírat, tak je budeme zavírat," říká Marie Beranová, chovatelka slepic na Jihlavsku.

Ti, kdo nařízení nedodrží, mohou dostat až 100tisícovou pokutu. Ohnisek ptačí chřipky přibývá po celé Evropě. U nás jen za prosinec bylo potvrzeno šest nových, a to ve středních Čechách a na Jindřichohradecku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.