Banky lákají na výhodné spořící účty. Pomáhají zvládat vysokou inflaci

Banky už nemohou lákat klienty na levné hypotéky. Teď jsou v kurzu rekordně vysoké, v některých případech i více než 6procentní úroky na spořících účtech. Ještě před několika měsíci přitom byly poloviční. Za jejich růstem stojí vedle kroků centrální banky i vládou avizovaná daň z mimořádných zisků.

"Banky nechtějí odvádět na dani takové peníze, takže je pro ně lepší tu úrokovou míru na spořících účtech dočasně zvýšit. Samozřejmě v současné době se banky snaží akumulovat hotovostní prostředky, aby tyto peníze mohly dále použít," vysvětlil ekonom Petr Studnička.

[chooze:article;value:477619]

Zejména pro ty, kteří nemohou investovat velké částky, nebo se nechtějí vrhat do složitého světa investic, je to šance, jak své peníze zhodnotit. "Z pohledu pořízení, práce s penězi, ovládání a podobně je to ten nejjednodušší způsob," sdělil tržní analytik Aleš Fojtík.

Při výběru spořícího účtu je dobré sledovat úrokovou míru, ale podle odborníků je nutné zaměřit se i na jiné věci. Například na to, na jakou částku se slibovaná úroková míra vztahuje. "Typicky je lépe úročena jenom určitá částka. A pokud roste víc, třeba na 100 000 korun, tak bývá úroková míra nižší," upozornil Fojtík,

Důležitá je i informace o tom, na jak dlouhou dobu je výše úroku garantována. Často to bývá 6 nebo 12 měsíců. K tomu, aby člověk slibovaného úroku dosáhl v některých případech musí splnit i další podmínky banky. "Může to být třeba uzavření běžného účtu. Některé banky stanovují i podmínku transakcí bankovní kartou," dodal Fojtík.

[chooze:article;value:475717]

A překvapit mohou i podmínky výběru peněz, a to i přes to, že je zpravidla možné si peníze z účtu vybrat ze dne na den. "Může existovat nějaký poplatek za vypovězení nebo povinnost ponechat nějaký aspoň minimální zůstatek na účtu," uvedl Fojtík.

Že se mezi lidmi zájem o spořící účty zvedá potvrzují i samotné banky. "Lidé spoří a využívají spořící účty. A vidíte to i na růstu vkladů," řekl mluvčí ČSOB Patrik Mádle.

"Objem peněz, který je teď na spořících účtech klientů České spořitelny, je rekordní," přiznal mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Další způsob, jak peníze bezpečně zhodnotit, a to s ještě vyššími úroky, než nabízí spořící účet, je účet termínovaný. Tam je ale nutné částku na účtu ponechat předem zvolenou dob. Ta se může pohybovat od několika měsíců až po několik let.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.