Lidé vsadili na soláry a tepelná čerpadla. Není to tak dobrá investice, říká analytik

Podle odborníka se v ceně elektřiny dá naší aktivní snahou ovlivnit zhruba polovinu ceny. "Když budeme studovat fakturu, která je pro mnoho z nás nesrozumitelná, soustřeďte se na kolonku, kde je tzv. obchodní část ceny," radí Gabor.

V této sekci se nachází údaje o tom, co dodavatel opravdu nabízí, co je v jeho moci změnit podle toho, jak levně nakoupí. "Potom je část regulovaná. To je další polovina ceny, platba za dráty. To nemůžeme ovlivnit," komentuje analytik.

"V případě plynu je to ještě významnější, protože dodavatelská část tvoří zhruba tři čtvrtiny ceny. Vlastním rozhodnutím můžeme výdaje ovlivnit ještě více," dodává Gabor.

[chooze:article;value:611146]

​Během energetické krize mnoho obyvatel investovalo do tepelných čerpadel a solárních panelů. "Není to tak dobrá investice, jak se zdálo nebo jak mnozí dodavatelé slibovali před dvěma lety," říká expert.

Ačkoliv od té doby významně poklesla cena elektřiny, ekonomická rentabilita se podle něj zhoršuje. "Zejména to platí pro investory, kteří si pořídili až zbytečně velkou kapacitu a velkou část vyrobené elektřiny z vlastní fotovoltaiky ani nevyužijí a musí to prodávat do sítě," vysvětluje.

Smlouva přitom může být nastavená i tak, že v období tzv. záporných cen, kdy je přebytek elektřiny na trhu, se ceny dostávají do záporných hodnot. "Ten, kdo dodává do sítě, za dodávku ještě platí," uzavírá Gabor. Celý díl pořadu si můžete přehrát pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.