Scénářů, jak a kdy skončí život na Zemi, je celá řada. Mluví se o klimatické změně, rostoucí hladově CO₂, dopadu asteroidu nebo rozpínání Slunce, které za asi šest miliard let pohltí planety Sluneční soustavy.
Skupina vědců ale vypočítala, že nejpravděpodobnější příčinou konce života na Zemi bude ztráta atmosféry bohaté na kyslík, informoval Sky at Night Magazine. Ačkoli není možné předpovídat budoucnost, vědci použili počítačové modely, které vypočítaly, kdy se tak stane.
[chooze:article;value:608547]
"Obecně se předpokládá, že biosféra Země skončí za dvě miliardy let v důsledku kombinace přehřívání a nedostatku CO₂ pro fotosyntézu," vysvětlil odborný asistent na japonské Univerzitě Toho a jeden z autorů studie publikované v odborném časopise Nature Geoscience Kazumi Ozaki s tím, že pokud je to pravda, ve vzdálené budoucnosti to bude mít za následek snížení hladiny kyslíku v atmosféře.
"Po mnoho let se o životnosti zemské biosféry diskutovalo na základě vědeckých poznatků o stálém zjasňování Slunce a globálním geochemickém cyklu uhličitanů a křemičitanů. Jedním z důsledků takového teoretického rámce je neustálý pokles hladiny CO₂ v atmosféře a globální oteplování v geologickém časovém měřítku," řekl Ozaki.
Ozaki spustil počítačovou simulaci více než 400tisíckrát, přičemž pokaždé měnil různé aspekty modelu. Zjistil, že atmosféra Země bohatá na kyslík vydrží ještě miliardu let. Po uplynutí této doby dojde k "rychlému odkysličování". "Atmosféra po velkém odkyselení se vyznačuje zvýšeným obsahem metanu, nízkou hladinou CO₂ a absencí ozonové vrstvy," popsal.
Na vzdálené planetě našli vědci stopy života. Důkazy jsou přesvědčivé, tvrdí (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.