Na veřejnost prosákla hádka Číny a KLDR. Jádrem sporu je Putin, tvrdí politolog

Čínské úřady ve městě Šen-jang měly podle jihokorejské agentury Jonhap koncem dubna zatknout severokorejského IT specialistu a obvinit ho z krádeže tajných informací o technologii dronů. Podle politologa Konga Linggonga tato událost signalizuje rostoucí napětí mezi Čínou a Severní Koreou. 

"Považuji toto zatčení jako reprezentativní ukazatel pro utvoření širšího a komplexnějšího obrazu současných vztahů obou zemí. Existuje řada náznaků, že Peking je stále více frustrován kroky Pchjongjangu," upozornil na platformě The Conversation odborník na bezpečnost v severovýchodní Asii.

[chooze:article;value:611392]

Číně podle něj vadí hlavně rostoucí spolupráce mezi Kim Čong-unem a Vladimirem Putinem. "Takový vývoj zpochybňuje tradiční roli Číny jako hlavního partnera Severní Koreje," vysvětlil Kong a doplnil, že jde o jeden ze signálů zhoršujících se vztahů těchto zemí.

"Severní Korea je sice stále závislá na čínské pomoci, ale zdá se, že usiluje o větší autonomii," upozornil expert na asijské vztahy. Spojenectví KLDR a Ruska podle něj znepokojuje i Západ. "Posilování vazeb mezi Ruskem a Severní Koreou také živí obavy Západu z převratu, do kterého by byly zapojeny všechny tři země," doplnil Kong.

[chooze:article;value:609450]

Dalším problémem Pekingu má být i ambice KLDR získat jaderné zbraně. "Čína se také obává, že s ruskou podporou v oblasti jaderných a raketových technologií by se Pchjongjang mohl chovat provokativněji," pronesl odborník o režimu Kim Čong-una.

Běžní Číňané by mohli na clech od USA vydělat. Mají z nich legraci, říká reportérka (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.