Útok dronů na Moskvu: Rusko nedokáže chránit vojáky i města, říká Bureš

Podle Bureše se Ukrajina dlouhodobě snaží dronovými útoky ukázat, že má schopnost zasáhnout Rusko hluboko na jeho vlastním území. Moskva je navíc vnímána jako důležité politické a vojenské ekonomické centrum.

"Pokud se daří z ukrajinského pohledu přenášet dopady a denní zkušenost s vojenskými operacemi i na život lidí v Moskvě, byť je to stále v relativně omezené míře ve srovnání s tím, co třeba zažívají větší ukrajinská města v podstatě každý týden, tak to může ovlivnit i nazírání běžných ruských občanů zejména v těch důležitých velkých městech na to válečné snažení na Ukrajině," vysvětlil.

Ukrajinské útoky zřejmě souvisí i s jednostranně vyhlášeným příměřím ruským prezidentem Vladimirem Putinem v souvislosti s oslavami konce druhé světové války. To ale Ukrajina kvůli chybějícím jasným mechanismům kontroly i vzhledem ke krátkému časovému úseku mezi vyhlášením a datem platnosti odmítá, upozornil Bureš.

[chooze:article;value:610838]

​Není to poprvé, co se ukázalo, že ani Moskva není stoprocentně proti útokům dronů chráněná. "Je to problém, na který ruští vojenští analytici a blogeři poukazují dlouhodobě. A podobně jako na Ukrajině zde hraje faktor toho, že Rusko je velmi velká země a nelze i s těmi ruskými vojenskými schopnostmi ubránit vše," řekl.

"A je to jakýsi boj o to, zda budeme více nasazovat protileteckou a protidronovou obranu, abychom uchránili vojáky podél těch tisíc a více kilometrů dlouhé fronty, nebo ta velká města a případně samozřejmě menší města. Ani Rusko, ani Ukrajina nemá dostatek protidronových a protileteckých kapacit na to, aby uchránily úplně všechno," dodal Bureš. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.