Sovětská sonda po 50 letech spadne na Zemi. K nárazu má dojít již tento týden

Sovětská kosmická loď s názvem Kosmos 482 měla v 70. letech velmi ambiciózní plán, a to přistát na Venuši. Po úspěšném startu 31. března 1972 došlo však k nečekaným problémům, které vyústily až ve shoření motoru. Kvůli této poruše se nakonec téměř půltunová sonda z naší oběžné dráhy nikdy nedostala. A je to právě nyní, po více než 50 letech, co se její kus vrací na Zemi, informuje The Guardian

Dopad na Zemi s sebou nese plno nejasností. Vědci si například nejsou jistí, která část této kosmické lodi by se měla na vrátit. Někteří se ale domnívají, že by se mohlo jednat o vstupní kapsli, která byla navržená tak, aby přežila extrémní teplotu a tlak při přistání na Venuši. V čem si však vědci jsou nově jistější, je datum, kdy by se sonda měla vrátit. K tomu by mělo dojít již v sobotu 10. května, upřesnila společnost Aerospace Corporation

[chooze:article;value:610348]

Určit přesnou oblast dopadu zůstává nesmírně těžké. Dle vědeckého pracovníka Marca Langbroeka může dopadnout kamkoli mezi 52. stupněm severní a 25. stupněm jižní šířky, tedy kdekoli mezi Velkou Británií a Novým Zélandem. "Tato oblast zahrnuje několik významných pevninských mas a zemí: celou Afriku, Jižní Ameriku, Austrálii, USA, části Kanady, části Evropy a části Asie," řekl pro CNN Langbroek.

Pokud je objekt Kosmos 482 skutečně sovětskou návratovou kabinou, byl by tedy vybaven robustním tepelným štítem, což znamená, že by "mohl přežít vstup do zemské atmosféry a dopadnout na Zemi", uvádí astrofyzik a astronom Jonathan McDowell, který se o své předpovědi podělil na svých webových stránkách.

[chooze:article;value:598209]

​A jaké riziko představuje Kosmos pro lidstvo? Na to má astrofyzik jasnou odpověď. "Ano, riziko existuje, ale je vskutku malé. Větší riziko máte, že vás jednou za život zasáhne blesk," uvedl McDowell. Riziko, že by Kosmos 482 způsobil smrtelné škody, je dle společnosti Aerospace Corporation zhruba 1 ku 25 tisíc. 

​NASA slaví úspěch. Sonda Parker odolala Slunci a poslala signál zpět na Zemi (12/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.