Festivaly si dnes zakládají především na bezpečnosti, pro kterou je důležitým krokem práce s publikem a rychlá reakce na podněty, k tomu podle Hlinky přispěje užívání umělé inteligence. "Díky dronům jsme schopni na obřích obrazovkách vidět, co se děje v moshpitech i přímo pod pódiem," řekl.
Programy festivalů navíc stále rozšiřují svou nehudební nabídku, soustředí se také na gastronomii. Vlivem zvýšené poptávky podle Hlinky stoupá rozmanitost nabídky jídel a vegetariánská či veganská strava se stává samozřejmostí. "Přichází i festivalová snídaňová menu, protože gastronomie tvoří významný podíl na celkových příjmech," popisuje situaci Hlinka.
[chooze:article;value:609664]
Mění se také demografie návštěvníků, nejsilnější je stále generace mezi 35 a 45 lety. "Mají festivaly spojené se svým dospíváním, ale chybí nám generace Z. Kvůli covidu si nemohli tyto sociální vazby vytvořit," vysvětlil dále Hlinka. Na spojení této mezery pracují pořadatelé festivalů se sociology, psychology i odborníky na školství, ale změna prý přichází pozvolna.
Situace ve festivalovém byznysu se po covidu zhoršila. Ubylo návštěvníků, přidaly se i další problémy. "Během pěti let došlo ke stoprocentnímu nárůstu honorářů," poukázal Hlinka. Současný růst cen pohonných hmot a inflace pokrývají vyšší ceny vstupenek, sponzoři a granty. Ty se organizátorům daří získat především díky ekologickým opatřením. Příkladem mohou být vratné kelímky či solární panely, ale také důkladné třídění odpadu. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.