Sousedské dětské skupiny uleví maminkám. Stát čeká i menší nápor na školky

Založit sousedskou dětskou skupinu se rozhodla i Martina Kovalčíková. "Tady máme hlavní herničku, kde se hraje, kde se bude tvořit. Tady bude něco jako výdejna, bude tu mikrovlnka, dvojplotýnka, ohřívač. Maminky si přináší své vlastní jídlo a děti jedí podle svého režimu," popisuje žena.

"Úřad práce určitě půjde zkontrolovat prostorové podmínky z hlediska bezpečnosti dětí i v průběhu poskytování té péče," říká Markéta Fejfarová, vedoucí agendy dětských skupin z Úřadu práce.

[chooze:article;value:610043]

​"Ty přípravy a rekonstrukce nejsou tak zásadní. Nemusíte mít třeba malé záchodky a další věci, jako třeba výlevku," sdílí své poznatky Kovalčíková.

Zájemci o založení skupiny se od čtvrtka můžou registrovat v aplikaci ministerstva práce a sociálních věcí. Je potřeba maturita ze zdravotní nebo pedagogické školy, případně kurz chůvy pro děti do tří let.

"Věříme, že to bude velká pomoc pro maminky, aby si mohly právě navzájem děti pohlídat a tím pádem se víc zapojit do pracovního procesu," slibuje si generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof. "Je málo možností, kam to dítě zařadit, školky většinou berou od tří let," říká jedna z dotazovaných maminek.

[chooze:article;value:610402]

​"Když budu potřebovat do práce, tak určitě tahle možnost je skvělá," souhlasí druhá. "Ještě když se všechno zdražuje v dnešní době, tak ty maminky se snaží se co nejrychleji uchýlit do práce," myslí si další.

Nově můžou dát rodiče dítě do zařízení až na 120 hodin měsíčně, aniž by přišli o rodičovský příspěvek. Dosud to bylo maximálně 92 hodin. Za hlídání zaplatí nanejvýš 319 korun za den. Provozovateli navíc přispívá i stát – při plné kapacitě zhruba částkou 20 tisíc korun měsíčně.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.