Je 30. duben 1975. Saigon padá. Americké vrtulníky evakuují poslední diplomaty a spolupracovníky z ambasády. Panika, chaos a definitivní konec jedné z nejkrvavějších kapitol studené války.
Na jedné straně stál komunistický Severní Vietnam podporovaný Sovětským svazem a Čínou. Na straně druhé Jižní Vietnam, za kterým stáli Spojené státy a jejich spojenci. Sever chtěl sjednotit zemi pod jednou vládou, jih se tomu snažil zabránit.
Válka si vyžádala životy milionů Vietnamců a desítek tisíc Američanů. Spolu s chemickými zbraněmi, jako byly napalm a Agent Orange, po sobě zanechala spálenou zemi, zničenou infrastrukturu a dodnes nevybuchlé bomby. Těch zůstává v zemi přes 800 tisíc tun.
[chooze:article;value:610296]
Od pádu Saigonu uběhlo 50 let, následky Agent Orange ale pociťují místní dodnes. "Katastrofa způsobená Agent Orange přinesla bolest a utrpení přibližně čtyřem milionům Vietnamců," uvedl předseda Sdružení pro oběti Agent Orange v Danangu Nguyen Van An.
30. duben je pro státní média Den znovusjednocení, pro mnohé v diaspoře ale černý den. Rozdělená společnost si dodnes klade otázku, zda se jednalo o vítězství, nebo okupaci.
"Jsem velmi hrdá na svou zemi za 50 let sjednocování a nezávislosti. Jsem hrdá na předchozí generace, které se obětovaly pro mír," řekla jedna z obyvatelek.
[chooze:article;value:610164]
"Opustili jsme všechno a přišli do Ameriky, protože jsme ztratili svou zem. A tak když se podívám zpátky, někdy mám v hlavě záblesky těch tragédií," svěřil se další.
I přesto se ale ve Vietnamu slaví. Dnes je komunistický Vietnam symbolem takzvané bambusové diplomacie. Je to země, která se snaží udržet rovnováhu. Přátelí se jak s USA, tak Ruskem i Čínou.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.