Po Česku má nejvyšší ceny vajec v porovnání s obdobím před rokem Slovensko – téměř o 30 procent. Maďarsko je třetí s inflační mírou 26 procent. Pokles cen vajec naopak nastal v Nizozemsku, Lucembursku a Řecku. Ve Francii, která je s 942 tisíci tun největším producentem vajec v Evropě, zůstala jejich cena víceméně stejná, informoval web Euronews.
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) z minulého týdne vyšlo plato deseti vajec průměrně na 69 korun. Od února cena balení vzrostla o více než šest korun. Ještě před půl rokem přitom vyšlo podle ČSÚ stejné plato na 42 korun. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU) Gabriely Dlouhé může za zdražení hned několik faktorů.
V Evropě je vajec kvůli nákazové situaci u drůbeže méně, poptávka přitom zůstává stejná. S ptačí chřipkou se potýkají i ve Spojených státech, proto musejí dodavatelé tamní trh zásobovat vejci z Evropy. K nízké produkci se navíc přidávají rostoucí náklady chovatelů – dražší jsou ceny energií, ale i krmných směsí i obalů.
[chooze:article;value:602908]
Někteří ekonomové ale poukazují i na rozdíly v cenách, za které vejce prodávají zemědělci prodejcům a které zaplatí zákazníci v obchodech. Podle údajů ČSÚ zveřejňovaných na webu Agropress.cz se podíl, který zůstává obchodníkům, postupně zvyšuje.
Zatímco průměrná cena, za kterou zemědělci prodávají jedno vejce, se meziročně zvýšila o 18 procent (v únoru 3,29 koruny), v obchodech vyjde vejce o téměř 30 procent dráž (5,28 koruny).
Vejce za pětikorunu aby člověk pohledal. Za vysoké ceny může nedostatek i USA (03/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.