František Řípa vybudoval úspěšnou společnost, která dodává výrobky například pro automobilový průmysl. Když před čtyřmi lety zemřel, jeho synové z prvního manželství se dožadovali zákonného podílu na dědictví.
Soudce celou kauzu nazval jako válku o obrovské dědictví. Majetek továrníka Františka Řípy dosahoval stovek milionů korun. Jenže vdova Alena Řípová podle obžaloby původní závěť schovala a za pomoci úřednice a dalších dvou údajných svědkyň vyrobila závěť falešnou. Další dědice tak podle soudu chtěla připravit o více než 117 milionů korun. "Podle kriminalistického ústavu bylo jednoznačně prokázáno, že nejprve byl na papíru podpis a pak teprve dotištěn text," řekl státní zástupce Radim Vítek.
[chooze:article;value:527240]
"Nespravedlnost. A je to do jisté míry komplot proti nám a mé rodině," bránila se Řípová. "Spáchala zvlášť závažný zločin podvodu a odsuzuje se k pěti letům nepodmíněně," rozhodl ale soudce krajského soudu v Hradci Králové Jiří Vacek.
Navíc má Alena Řípová zaplatit pokutu 3,5 milionu korun. Rozsudek je na spodní hranici sazby. Od obvinění po verdikt uběhly čtyři roky. Hlavní obžalovaná zpočátku k soudu nechodila. Hned osmkrát musel soudce hlavní líčení odročit a prohlásil, že takové obstrukce za svoji praxi ještě nezažil. Od února už k osudu chodí, v doprovodu několika osobních strážců.
Úřednici obžalovanou z ověření údajné falešné závěti soudce obžaloby zprostil. Dvě svědkyně nebyly podle verdiktu přítomny podpisu umírajícího továrníka, přestože to tvrdily, a proto dostaly podmíněné tresty. Alena Řípová se ještě v soudní síni proti verdiktu odvolala.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.