Latinsky psaný dokument byl poprvé vydán v roce 1595, jeho autorství ale bývá připisováno svatému Malachiášovi, irskému arcibiskupovi z 12. století. Velmi stručně jde o seznam papežů, které ale neoznačuje jménem. Místo toho je popisuje tajemnou frází, která ale vždy obsahuje souvislost s daným představitelem.
Seznam obsahuje 112 hesel, z nichž každé patří konkrétnímu jménu, popisuje web TNW. Souvislost mezi nimi se často vyskytuje v odkazech na místo jejich narození, podobu osobních erbů nebo události, jež se odehrály během jejich pontifikátu.
[chooze:article;value:608971]
Prvním v pořadí je papež Celestýn II., který vykonával funkci v letech 1143 a 1144. V proroctví je "ukryt" ve frázi "Ze zámku na Tibeře" (Ex Castro Tiberis). Muž s civilním jménem Guido de Castello se narodil ve městě Città di Castello, které skutečně leží na břehu řeky Tibery.
Pozoruhodné na proroctví je, že hesla "sedí" i u Svatých otců, kteří se služby ujali až po jeho vydání v roce 1595. I kdyby tedy autorem dokumentu nebyl svatý Malachiáš, přiléhavost jednotlivých popisů je přinejmenším zarážející. Přehledné porovnání frází a papežů je dostupné například na Wikipedii.
Na frázi "V narušení míru" (In Tribulatione Pacis) tedy podle jejich pořadí vychází papež Řehoř XV. Ten byl do úřadu uveden v roce 1621 – tedy v roce, kdy v Evropě už třetím rokem zuřila třicetiletá válka.
[chooze:article;value:608854]
Dalším příkladem může být Klement XIV., vlastím jménem Giovanni Vincenzo Antonio Ganganelli. Jeho heslo z proroctví zní "Hbitý medvěd" (Ursus Velox). Ve znaku rodiny Ganganelli je skutečně medvěd.
Stodesátá fráze, druhá od konce, zní "Ze zatmění slunce" (De Labore Solis) a vychází na papeže Jana Pavla II. V den jeho narození, stejně jako v den jeho pohřbu, nastalo zatmění Slunce.
Zničení Říma
Na poslední pozici seznamu, která patří právě zesnulému papeži Františkovi, je obsáhlejší popis, který končí zničením Říma, potažmo koncem světa. Je zde také zmíněno jméno "Petr Římský" (Petrus Romanum). Souvislost hesla s Františkem je ale pouze předmětem divokých spekulací.
[chooze:article;value:608882]
Podle některých badatelů je však poslední fráze proroctví chápána nesprávně a ve skutečnosti je třeba ji vnímat jako dvě části. A právě mezi nimi je prostor pro další, nejmenované papeže.
Petr Římský tak nemusí být zesnulý František. Má jít spíše o někoho, kdo přijde na úplný závěr po "extrémním pronásledování svaté římské církve". Tak zní totiž první část hesla. O "Petru Římském" se proroctví zmiňuje až dále, dokonce v samostatném odstavci.
V celém dokumentu je ale ještě jedna pasáž, která zastánce proroctví děsí. V pasáži popisující papeže Sixta V. stojí "osa mezi znameními". To mnohé vede k domněnce, že období jeho pontifikátu vymezuje prostředek celé papežské linie, respektive celého proroctví.
[chooze:article;value:608857]
Funkční období papeže Sixta V. začalo v roce 1585, tedy 442 let po pontifikátu prvního zmíněné papeže Celestýna II. Když přičteme dalších 442 let, vyjde rok 2027. Právě tento letopočet mnozí z příznivců proroctví považují za konec světa.
Samotný Vatikán nicméně pravost proroctví svatého Malachiáše neuznává, připomíná web Euronews. Považuje je za výmysl vytvořený v 16. století pro politické účely. Vzhledem k pozoruhodné shodě mezi popisy v proroctví a skutečnými papeži však i nadále mezi lidmi kolují různé spekulace.
Nástupce Františka: Vatikán má několik favoritů, může mít prvního černého papeže (04/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.